To pierwszy taki wyrok w Polsce. Sąd Rejonowy w Łodzi uznał, że pracownik drukarni, który odmówił wykonania usługi dla Fundacji LGBT Business Forum, popełnił wykroczenie. Nigdy wcześniej sąd nie wydawał wyroku ws. ochrony osób LGBT w dostępie do usług.
O całej sprawie informuje strona internetowa Kampanii Przeciw Homofobii, której redaktorzy przytaczają maila wysłanego przez pracownika drukarni do przedstawicieli Fundacji. Jego treść brzmiała następująco: Odmawiam wykonania roll up’u z otrzymanej grafiki. Nie przyczyniamy się do promocji ruchów LGBT naszą pracą.
Po otrzymaniu powyższej wiadomości Fundacja złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia wykroczenia, a następnie samodzielny wniosek o ukaranie. Sprawą zajął się Sąd Rejonowy w Łodzi, który uznał, iż pracownik drukarni popełnił wykroczenie. Sąd Rejonowy dla Łodzi Widzewa uznał odmowę pracownika drukarni za wykroczenie z art. 138 Kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym jeżeli podmiot zawodowo zajmujący się świadczeniem usług umyślnie i bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, to podlega karze grzywny. Sąd nakazał jednocześnie pracownikowi zapłatę grzywny w wysokości 200 zł – czytamy na stronie Kampanii Przeciw Homofobii.
Czytaj także: Wyrok ws. drukarza, który nie chciał wykonać usługi dla Fundacji LGBT utracił moc prawną! Interweniowało Ordo Iuris
Głos w całej sprawie zabrał również Paweł Knut, prawnik Kampanii Przeciw Homofobii, który prowadził sprawę. Przyznał on, iż wyrok sądu „jest dowodem na to, że mimo wyłączenia w tzw. ustawie równościowej możliwości ochrony przed nierównym traktowaniem ze względu na orientację seksualną w dostępie do usług, istnieją inne środki ochrony prawnej, które pozwalają skutecznie przeciwdziałać dyskryminacji osób LGBT”. Dodał również, że pomimo tego, iż wyrok nie rozwiązuje problemu całkowicie, to stanowi jednak „dobrą praktykę”.
Więcej TUTAJ.
AKTUALIZACJA
Po interwencji Instytutu Ordo Iuris wyrok utracił moc prawną. Piszemy o tym TUTAJ.
źródło: kph.org.pl
Fot. pixabay.com