Jak wynika z najnowszego badania Centrum Badania Opinii Społecznej, przeprowadzonego w grupie wiekowej osób 18-24 lat, większość młodych Polaków deklaruje poglądy określane jako prawicowe i centrowe.
Wcześniej młodzi ludzie zazwyczaj rzadziej deklarowali poglądy zarówno prawicowe, jak i lewicowe. Wybierali polityczne centrum albo odmawiali określenia swojego światopoglądu w tych kategoriach. Ostatni raz przewagę osób, które identyfikowały się z lewą stroną sceny politycznej, odnotowano w tej grupie w badaniu przed 15 laty (w 2002 roku).
CBOS zauważa popularność poglądów prawicowych wśród młodzieży obserwowano także w przeprowadzanych co kilka lat badaniach uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych. W porównaniu z rokiem 2013, jesienią 2016 r. zauważono istotny wzrost odsetka młodych ludzi deklarujących identyfikację z prawą stroną sceny politycznej.
Te dwie tendencje, zaobserwowane wśród najmłodszych ankietowanych w próbie ogólnopolskiej oraz w badaniu przeprowadzonym w szkołach ponadgimnazjalnych, pozwoliły sformułować hipotezę o prawicowości młodzieży: poglądy prawicowe miałyby trafiać na szczególnie podatny grunt wśród ludzi młodych. Najnowsze badania miały wyjaśnić, czy ta diagnoza nadal jest aktualna – tłumaczy CBOS.
Obecnie młodzi Polacy (od 18 do 24 lat) nie są już bardziej prawicowi, niż starsi. pic.twitter.com/brB2fxVi2d
— CBOS (@CBOS_Info) 10 sierpnia 2017
Źródło: TVP Info, Twitter.com/CBOS