Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS, ponad połowa Polaków przystępuje do spowiedzi przez Świętami Wielkanocnymi. Z sakramentu pokuty korzysta w tym czasie 67 proc. Polaków. Biorąc pod uwagę, że na koniec 2017 roku nasz kraj zamieszkiwało około 38 milionów osób, z wielkanocnej spowiedzi korzysta ponad 25 milionów Polaków
Katolicy mają obowiązek przystąpienia do spowiedzi przynajmniej raz do roku oraz jeżeli popełnili grzech śmiertelny (przystąpienie do Komunii w stanie grzechu śmiertelnego jest świętokradztwem, a więc grzechem szczególnie ciężkim).
Drugie przykazanie kościelne mówi o tym, by „przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty”. Trzecie przykazanie dodaje: „Każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku na Wielkanoc przyjąć Komunię św.”. Jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego, określa ono „minimum w przyjmowaniu Ciała i Krwi Pańskiej w związku ze świętami wielkanocnymi, które są źródłem i centrum liturgii chrześcijańskiej” (KKK, nr 2042).
Księża przypominają, że warunkami dobrej spowiedzi są: rachunek sumienia, żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, wyznanie grzechów i zadośćuczynienie.
Noc konfesjonałów
Aby ułatwić wiernym przystąpienie do spowiedzi, w wielu kościołach, od Wielkiego Czwartku czy Wielkiego Piątku organizowane są noce konfesjonałów. Z każdym rokiem cieszą się one coraz większą popularnością. Na specjalnej stronie nockonfesjonalow.pl znajdują się adresy kościołów, które biorą udział w tej akcji, organizowanej kolejny raz przed Wielkanocą.
W Wielkim Tygodniu będzie można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania w ramach inicjatywy „Noc konfesjonałów”. Zgłoszenia parafii na stronie: https://t.co/g7ARdgo4Et pic.twitter.com/CGDIlmJuFz
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) 26 marca 2018
Źródło: Onet.pl, Twitter.com