Podczas dzisiejszego posiedzenia rządu, Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy ograniczającej obrót ziemią. W myśl proponowanych przepisów, podstawową formą użytkowania państwowej ziemi ma stać się długoletnia dzierżawa.
Podczas trwania konsultacji społecznych, zgłoszono aż 75 uwag do projektu, jednak rządzący uwzględnili tylko te, które dotyczyły długości okresów przejściowych. W uzasadnieniu ustawy, jej autorzy stwierdzają, że:
Projektowana ustawa zmierza do wzmocnienia ochrony ziemi rolniczej w Polsce przed jej spekulacyjnym wykupywaniem przez osoby krajowe i zagraniczne, które nie gwarantują zgodnego z interesem społecznym wykorzystania nabytej ziemi na cele rolnicze
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Nowa ustawa nakazuje wstrzymanie sprzedaży państwowej ziemi przez okres pięciu lat. Przewiduje jednak wyjątki dotyczące gruntów przewidzianych na inne cele według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, gruntów położonych na terenach specjalnych stref ekonomicznych, domów z niezbędnymi gruntami i lokali mieszkalnych oraz działek poniżej jednego hektara. Nabywcami ziemi będą mogli zostać jedynie rolnicy indywidualni. Wyjątek według projektu będą mogły stanowić jedynie osoby bliskie zbywcy, jednostki samorządu terytorialnego oraz Skarb Państwa. Zasady te nie dotyczą jednak dziedziczenia.
Projekt definiuje także pojęcie rolnika indywidualnego. W myśl ustawy, jest nim osoba posiadająca kwalifikacje rolnicze, prowadząca gospodarstwo rolne poniżej 300 hektarów oraz mieszkająca na terenie danej gminy co najmniej od 5 lat. Nabycie ziemi będzie równoznaczne z wymogiem osobistej jej uprawy przez okres dziesięciu lat. Zbycie gruntów przed upływem tego terminu będzie wymagało specjalnej zgody sądu. Sprzedaż bądź wydzierżawienie ziemi bez uzyskania takiej zgody będzie równoznaczne z przejęciem gruntu przez Agencję Nieruchomości Rolnych.
Według ustawodawców, dzierżawa ma stać się podstawową formą użytkowania państwowych gruntów. Dzierżawca będzie posiadał prawo pierwokupu, podobnie jak ANR. Nowa ustawa ma wejść w życie już 30 kwietnia bieżącego roku. Termin jest związany z faktem, iż 1 maja kończy się tzw. okres ochronny, po którego upływie podmioty zagraniczne będą mogły bez ograniczeń skupować ziemię na terenie Polski, bez konieczności uzyskania pozwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Ustawa, która miała zabezpieczyć interesy Skarbu Państwa i polskich rolników, została już przyjęta przez Sejm poprzedniej kadencji, w sierpniu ubiegłego roku. Ówczesna nowelizacja ustawy o kształtowaniu rynku rolnego miała wejść w życie od 1 stycznia, jednak decyzją rządu Beaty Szydło termin ten przesunięto na 1 maja 2016 roku. Ministerstwo Rolnictwa stwierdziło bowiem, że do tego czasu wprowadzi własne rozwiązania, uwzględniające propozycje posłów Prawa i Sprawiedliwości postulujące, aby nabywcą ziemi mógł zostać jedynie rolnik indywidualny. W praktyce oznacza to, że sierpniowa nowelizacja nigdy nie wejdzie w życie.
Źródło: Radio Maryja
Foto: Marek i Ewa Wojciechowscy/wikiCommons