Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych kieleckimi ulicami już po raz 3. przeszedł uroczysty Marsz, podczas którego uczestnicy oddali hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia zbrojnego.
„Żołnierze Wyklęci”, „Wielka Polska”, „Precz z komuną”, jaszczurka Związku Jaszczurczego czy ślad wilczej łapy – takie hasła i symbole dominowały w morzu flag powiewających podczas kieleckiego marszu ku czci Żołnierzy Wyklętych, który odbył się w piątek 27 lutego. Kilka minut po godzinie 18 spod pomnika Armii Krajowej, wśród świateł pochodni i patriotycznych okrzyków, kolumna marszowa ruszyła trasą uwzględniającą ważne w Kielcach miejsca związane z Wyklętymi. Organizatorzy przypomnieli o byłych katowniach UB przy ulicach Kapitulnej i Paderewskiego oraz więzieniu na Wzgórzu Zamkowym, gdzie żołnierze walczący po zakończeniu wojny z nowym, komunistycznym okupantem, byli bestialsko katowani czy wręcz mordowani. Uczczono przede wszystkim lokalnych bohaterów skandując hasła na cześć partyzantów Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, pułkownika Antoniego Szackiego „Bohuna” czy Antoniego Hedy „Szarego”, który został niedawno patronem jednego z kieleckich rond.
>> Czytaj także: Nie Mazowiecki, a „Żołnierz Wyklęty”! Rondo w Kielcach imienia „Szarego”
Czytaj także: Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych przeszedł przez Kielce [ZDJĘCIA, VIDEO]
Wśród uczestników prowadzona była kwesta na ekshumację i identyfikację Żołnierzy Wyklętych, za wsparcie której otrzymać można było wlepki z podobizną „Żelaznego”, „Burego”, „Ognia” czy „Inki” – bohaterów pozostających nadal bez grobów…
Marsz zakończył się na Cmentarzu Partyzanckim. Przy pomniku Narodowych Sił Zbrojnych złożono wieńce oraz zapalono znicze. Okolicznościowe przemowy wygłosili organizatorzy – Filip Bator z Brygady Świętokrzyskiej Obozu Narodowo-Radykalnego oraz Karol Michalski z Trzeciej Drogi Kielce. Uroczystości zakończyły się wspólną modlitwą i odśpiewaniem hymnu państwowego.
Chwała Bohaterom!
>> Czytaj także: Brygada Świętokrzyska NSZ: Antoni Szacki „Bohun”
Źródło/Fot.: Karolina Lebiedowicz/wMeritum.pl