Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na antenie TVP Info doniosła się do problemu bezrobocia w Polsce. Minister wskazała, że poziom bezrobocia w Polsce na tle UE jest bardzo dobry, ale wciąż istnieją regiony, gdzie brak pracy stanowi duży problem. Przyznała również, że rząd zastanawia się nad oskładkowaniem umów o dzieło.
Rafalska wskazała, że pracodawacy często są niechętni do zatrudniania pracowników na umowę o pracę, co sprawia że młodzi ludzie mają mniejszą pewność co do przyszłej emerytury. Byłabym ostrożna z wychwalaniem zwłaszcza przedłużających się umów o dzieło, bo zawsze musimy myśleć o swojej przyszłości emerytalnej, niezależnie ile mamy lat. Kiedyś ta emerytura nas dopadnie. Ta przyszłość emerytalna osób nieustannie zatrudnianych na umowę o dzieło jest iluzoryczna, niegwarantująca uprawnień do przyszłych świadczeń – powiedziała
Minister uważa, że umowy o dzieło są w Polsce nadużywane. Pracodawcy chcą obniżyć koszty pracy, stąd proponują umowę o dzieło. W tym roku weszła stawka godzinowa, rynek trzeba spokojnie obserwować i monitorować – twierdzi minister.
Czytaj także: Rafalska o oskładkowaniu umów o dzieło: \"Nie cofniemy się przed bardziej radykalnymi rozwiązaniami\
Rafalska wyjaśniła, że rząd zastawia się nad rozwiązaniem tej kwestii „bardzo ostrożnie i uważnie”. Jej zdaniem umów o dzieło nie można objąć pełnym oskładkowaniem. Mogłoby to dotyczyć składki emerytalnej i rentowej, na pewno nie chorobowej – powiedziała. Zwróciła uwagę na to, że ministerstwo przygląda się tej kwestii, choć nie rozpoczęło jeszcze konkretnych prac.
Rafalska mówiła również o roli rządu w przeciwdziałaniu bezrobociu. Zwróciła uwagę, że poziom bezrobocia w Polsce na tle UE jest bardzo dobry. Praca jest np. w województwie wielkopolskim.W dużych miastach też jest bardziej dostępna. Ale wciąż mamy takie enklawy, województwa i powiaty, gdzie bezrobocie stanowi problem, chociażby Kujawsko-Pomorskie – wskazała. Minister zwróciła uwagę, że w rejonach, gdzie pracy jest mniej, pracodawcy mogą się posiłkować „zatrudnieniem subsydiowanym”, na które przeznaczono w tym roku duże środki.
W tym roku na aktywne przeciwdziałanie bezrobociu będzie ponad sześć miliardów czterysta milionów złotych. Na sam program zatrudnienia osób do trzydziestego roku życia Praca dla Młodych przeznaczamy miliard pięćdziesiąt milionów złotych – powiedziała minister.
Źródło: TVP Info
Fot. flickr.com