Zainteresowanie rapem jest najsilniejsze wśród Polaków urodzonych w przeciągu ostatnich trzech dekad. To samo młode pokolenie wyróżnia się również silną niechęcią do systemu, mainstreamowych mediów oraz ingerencji państwa w życie obywateli. A raperzy potrafią znakomicie przekazać te emocje.
Na polskiej scenie hiphopowej nie brak artystów, którzy głośno wyrażają swoje zdanie na temat polityków oraz czołowych ludzi świata mediów. Swoje opinie przekazują oczywiście w wywiadach, ale zdarza się również, że poświęcają im całe utwory. Rap wśród innych gatunków muzycznych wyróżnia się nie tylko stosunkowo krótką historią, ale także bezkompromisowymi tekstami przez co rzadko jest obecny w mediach głównego nurtu.
Michał Banaszek na scenie występuje pod pseudonimem Bezczel. Jest członkiem białostockiego składu Fabuła, który wydał jak do tej pory dwie bardzo dobrze przyjęte płyty. W zeszłym roku raper zaprezentował solowy krążek na którym znalazł się utwór „Prawo ponad prawem”. Teledysk do tego kawałka częściowo zapełniony jest postaciami ze świata polskiej polityki, które autor oskarża o sprowadzanie Polski na dno. Wspomina również o tym, że na naszych oczach tworzy się państwo policyjne, które osacza obywatela z każdej możliwej strony, pozbawiając go swobód. Poruszony został również wątek karania za posiadanie marihuany czym stróżowie prawa zajmują się bardzo skrupulatnie, zamiast skupić się na przeciwdziałaniu faktycznym zagrożeniom. W refrenie Bezczel nawołuje do większego zaangażowania Polaków w sprawy własnego kraju. Warto wspomnieć, że pan premier zostaje we wspomnianym nagraniu określony mianem „lewaka”. Ciekawe, że raper nie ma żadnych problemów z identyfikacją przynależności politycznej Donalda Tuska, a tak wiele problemów sprawia to wszelkiego rodzaju ekspertom politycznym.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Jakiś czas temu na stronie internetowej Kongresu Nowej Prawicy trafiłem na wywiad ze składem 52 Dębiec, tworzonym przez Hansa i Deepa. Jak się okazało, jednym z powodów przeprowadzenia rozmowy był solowy utwór Hansa pt. „Zmywam”. Już sam tytuł powoduje w naszym kraju skojarzenia głównie z ciężką sytuacją Polaków. We wspomnianym nagraniu obrywa się, słusznie zresztą, polskiemu społeczeństwu, którego znaczna część nie próbuje nawet myślec samodzielnie, a zamiast tego posłusznie chłonie to, co podsuwają mainstreamowe media.
Spójrz w niebo, świnia tego nie potrafi
Nie naśladuj ślepo, tak jak tresowane małpy
Szukaj sensu wśród wersów mądrych wierszy
Prawda tli się miedzy nami, w Twojej samodzielnej myśli
Kilka linijek poświęcone również zostaje wielkim „autorytetom” z okresu naszej transformacji. Hans nie zostawia bez komentarza także polityków, których zachowanie jest dla niego tylko grą pozorów, wystarczającą do utrzymania władzy. Wydaje się to być trzeźwą analizą obecnej sytuacji w naszym kraju – zmęczeni pracą ludzie składają broń, co z przyjemnością wykorzystuje układ media-politycy.
Na temat spraw społeczno-politycznych chętnie nagrywa również Hukos. Na jego płycie „Knajpa upadłych morderców” znaleźć można kawałek o nazwie „Fakty i mity”. W teledysku sam raper zostaje umieszczony w studiu… TVN24 jako główny prowadzący. Tekst odnosi się do medialnego zakłamania, które nas otacza oraz zachęca do zachowania czujności przy wysłuchiwaniu radiowych czy telewizyjnych doniesień. W wątpliwość zostaje poddana nasza faktyczna wolność, Hukos przytacza pamiętne aresztowanie autora strony antykomor.pl. Raper odnosi się także do własnych doświadczeń – przez swoje wcześniejsze teksty również i on miał kłopoty z prawem.
W trakcie pisania tego tekstu, w sieci pojawił się nowy kawałek Piha zatytułowany „Śmierć i podatki”. Być może tego rapera kojarzą również osoby niesłuchające rapu, gdyż znalazł się on w honorowym komitecie poparcia Marszu Niepodległości. W najnowszym nagraniu Pih ukazuje życie w dzisiejszej Polsce w dość ponurych barwach. Tekst zawiera mnóstwo elementów polskiej rzeczywistości, które mogą wyprowadzić zwykłego obywatela z równowagi. Możemy usłyszeć m.in. o tragicznym stanie służby zdrowia, honorowaniu komunistów, bogactwie polityków, homopropagandzie, okradaniu obywateli, medialnych manipulacjach, ochronie tajnych współpracowników, lansowaniu wątpliwej renomy autorytetów oraz budowaniu mitu okrągłego stołu.. Trzeba przyznać, że Pih znakomicie podsumował to, co dzieje się wokół nas.
Moim zdaniem możemy spodziewać się coraz większej ilości nagrań na ten temat, nie tylko w samym rapie. Działanie państwa boleśnie odczuwa już wiele osób. Dobrze, że przynajmniej niektórzy głośno o tym mówią.