Jak wynika z raportu Centrum im. Adama Smitha zbyt wysokie tempo podwyżek akcyzy na papierosy powoduje, że wpływy do budżetu załamały się. Z tego samego powodu wzrasta szara strefa.
Zbyt wysokie tempo podwyżek akcyzy na papierosy wypycha konsumentów do szarej strefy i prowadzi do załamania się wpływów budżetowych z tytułu akcyzy. Jedynym pozytywnym elementem dotychczasowej polityki akcyzowej rządu jest utrzymanie obecnej struktury akcyzy. Dzięki temu budżet państwa nie ponosi dodatkowych strat wynikających z jeszcze szybszej ucieczki najmniej zamożnych konsumentów do szarej strefy. Ta polityka zapewnia jednocześnie równe traktowanie wszystkich uczestników rynku wyrobów tytoniowych w Polsce – czytamy w komunikacie wydanym przy okazji prezentacji raportu „Rynek wyrobów tytoniowych a polityka fiskalna państwa” przygotowanym przez Centrum im. Adama Smitha.
Według CAS tylko do sierpnia straty dla budżetu wyniosły 530 mln zł. Jest to głównie spowodowane przez ucieczkę konsumentów przed wysoką akcyzą w kierunku segmentu tanich papierosów oferowanych w szarej strefie. Robert Gwiazdowski negatywnie ocenia politykę akcyzową państwa. Uważa on, że wzrost akcyzy jest zbyt agresywny. W raporcie podkreślił, że akcyza minimalna w 2013 r. wynosi 87, 5 euro/1000 szt. papierosów. Natomiast minimalny poziom akcyzy 90 euro.1000 szt. papierosów powinniśmy osiągnąć dopiero w 2018 r. Przez ofensywną politykę akcyzową może jednak dojść do tego o wiele wcześniej.
Czytaj także: Zła wiadomość dla e-palaczy. Branża ostrzega: Przez akcyzę ceny poważnie wzrosną