Minister sportu Witold Bańka poinformował, że polscy himalaiści, którzy podjęli ryzykowną akcję ratunkową na Nanga Parbat prawdopodobnie otrzymają wysokie odznaczenia państwowe. Minister zapowiedział, że wystąpi w tym celu do prezydenta Andrzeja Dudy.
Przypomnijmy, że w wyprawie ratunkowej na Nanga Parbat uczestniczyli polscy himalaiści Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala. Bieleckiemu i Urubko udało się sprowadzić do niższego obozu francuską partnerkę wspinaczkową Tomasza Mackiewicza, Elisabeth Revol. Tam ze sprzętem medycznym czekali Botor i Tomala. Niestety do Mackiewicza nie udało się dotrzeć.
Będą odznaczenia?
Ich poświęcenie i wysiłek doceniła nie tylko polska opinia publiczna, ale również najważniejsi przedstawiciele państwa polskiego. W najbliższym czasie wystąpię do Prezydenta RP @AndrzejDuda o nadanie specjalnych odznaczeń państwowych dla A. Bieleckiego, D. Urubko, J. Botora i P. Tomali. – napisał na Twitterze minister sportu Witold Bańka.
W najbliższym czasie wystąpię do Prezydenta RP @AndrzejDuda o nadanie specjalnych odznaczeń państwowych dla A.Bieleckiego, D.Urubko,J.Botora i P.Tomali. #NangaParbat
Czytaj także: Revol i Mackiewicz nie zdobyli Nanga Parbat? Francuska himalaistka zabiera głos
— Witold Bańka (@WitoldBanka) 29 stycznia 2018
Andrzej Duda najprawdopodobniej przychyli się do wniosku, co mogła sugerować poranna wypowiedź jego rzecznika Krzysztofa Łapińskiego na antenie RMF FM. Prezydent potrafi docenić męstwo, bohaterstwo – jak będzie w tym przypadku? Dajmy jeszcze chwilę czasu, poczekajmy, tym bardziej że zdaje się jeszcze panowie są cały czas w górach. Prezydent jest pełen uznania i potrafi docenić męstwo, bohaterstwo i poświęcenie jednych osób dla ratowania innych. – powiedział Łapiński.
Nanga Parbat
Przypomnijmy, Tomasz Mackiewicz zimą próbował zdobyć Nanga Parbat siódmy raz. Revol w tej porze próbowała wejść na szczyt po raz trzeci. Polak najbliżej zdobycia Nanga Parbat był w sezonie 2012/13. Wówczas osiągnął wysokość 7400 m.n.p.m.
Serwis wspinanie.pl podaje, że była to wtedy najwyższa wysokość zdobyta zimą na tej drodze. W 2016 roku, wspólnie z Revol, doszli na 7500 m n.p.m. Nanga Parbat to ośmiotysięcznik położony na 8126 m n.p.m., jest to dziewiąty co do wysokości szczyt świata.
Kolejna wyprawa ratunkowa?
Tym razem Mackiewiczowi i Revol udało się zdobyć szczyt, ale później zaczęły się problemy. Polak wciąż pozostaje w górach i wszystko wskazuje na to, że najprawdopodobniej już nie żyje. Jego ojciec Witold Mackiewicz nie traci jednak nadziei i stara się zorganizować kolejną wyprawę ratunkową po syna.
Źródło: rfm24.pl; wmeritum.pl
Fot.: wikimedia/Szumyk