Irlandczycy zadecydowali. Wynik referendum przeprowadzonego 22-ego maja pozwala na zmianę konstytucji państwa. W obecnie obowiązującej ustawie zasadniczej małżeństwo definiowane jest jako związek kobiety i mężczyzny.
W następstwie referendum ma się to zmienić. Przy wysokiej frekwencji wynoszącej 61%, aż 62% głosujących opowiedziało się za zmianą dotychczasowej definicji małżeństwa na szerszą, pozwalającą na zawieranie ślubów homoseksualistom. Komentatorzy podkreślają, że Irlandia jest pierwszym państwem, w którym taka zmiana dokonuje się właśnie na drodze referendum.
Działacze katoliccy nie kryją niezadowolenia. Społeczeństwo irlandzkie jest znacznie bardziej religijne niż brytyjskie. Dość silna pozycja Kościoła nie przesądziła jednak o wyniku referendum.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Warto odnotować, że w Irlandii Północnej małżeństwa osób tej samej płci nadal nie są usankcjonowane prawnie. Czyni to z niej jedyną część Zjednoczonego Królestwa, gdzie homoseksualiści nie mogą zawierać ślubów. W Anglii, Szkocji i Walii małżeństwa homoseksualne zostały zalegalizowane w 2014 roku.
W Republice Irlandii stosunki homoseksualne były zabronione aż do 1993 roku. Rozwód możliwy jest natomiast od 1995 roku.
Źródło: telegraph.co.uk, guardian.co.uk
Fot.: wikimedia