Niecodzienna sytuacja miała miejsce w Lancarshire. Na polu należącego do jednego z rolników znaleziono gaz łupkowy. Rolnik się zgodził na jego wydobycie, ale fakt ten wywołał niezadowolenie wśród ekologów z Greenpeace. Zieloni aktywiści postanowili wyrazić swój sprzeciw i zorganizowali protest na polu rolnika. Ten nie pozostał dłużny i postanowił dosadnie okazać protestującym, co myśli o ich manifestacji.
Na ziemi rolnika z Lancarshire wykryto złoża gazu łupkowego. Firma Cuadrilla chciała jak najszybciej rozpocząć jego wydobycie, w związku z czym rolnik miał przygotować ziemię pod rozpoczęcie budowy. Przeciwko temu przedsięwzięciu postanowili zaprotestować członkowie organizacji Greenpeace. Aktywiści rozstawili na polu rolnika namioty. Chcieli uniemożliwić wydobywanie gazu poprzez strajk, w którym główną atrakcją miało być pieczenie ekologicznego ciasta.
Gościem honorowym protestu Greenpeace była Emma Thompson, angielska aktorka i scenarzystka, dwukrotna zdobywczyni Oskara, za rolę pierwszoplanową w „Powrót do Howard Ends” i za najlepszy scenariusz do „Rozważnej i romantycznej”. Aktorka wraz z siostrą w ramach protestu przeciw wydobywaniu gazu łupkowego piekły eko-ciasta.
Grupa ekologów z Greenpeace bardzo szybko odczuła jednak konsekwencje złamania zakazu wstępu na prywatny teren, co zostało uwiecznione na krótkim filmie. Na nagraniu widzimy jak rolnik kilkukrotnie objeżdża traktorem teren wokół namiotów, które rozstawili na jego polu aktywiści Greenpeace i spryskuje protestujących obornikiem. Wywołuje to głośny sprzeciw uczestników manifestacji, który jednak zdaje się nie wzruszać rolnika.
Rolnik spryskuje gnojówką protest ekologów z Greenpeace na jego polu pic.twitter.com/daC3TfKpJM
— Prawa strona ?? (@PrawyPopulista) 2 kwietnia 2017
Greenpeace to międzynarodowa organizacja pozarządowa, znana jako Fundacja Greenpeace. Założona w roku 1971 w Vancouver w Kanadzie, by przeciwstawić się amerykańskim testom atomowym na Alasce. Obecnie organizacja działa na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Greenpeace ma biura w 55 krajach na całym świecie. Wszystkie te placówki podlegają pod Greenpeace International, z siedzibą w Amsterdamie. Organizacja finansowana jest przez indywidualnych darczyńców (program Direct dialogue), których liczbę szacuje się na około 2,8 mln. Są to głównie sympatycy, lecz także organizacje charytatywne. Greenpeace nie przyjmuje pieniędzy od firm i rządów, co ma gwarantować jej niezależność. Greenpeace prowadzi też działalność w Polsce.
Źródło: wikipedia.org, wolnosc24.pl, Twitter.com/PrawaStrona
Fot. YouTube.com/brakkovideo