Organizacyjne feministyczne chcą, by z Warszawy zniknęło Rondo Romana Dmowskiego. Miałoby ono otrzymać nową nazwę – Rondo Praw Kobiet. Obecnie zbierane są podpisy w tej sprawie.
Rondo Romana Dmowskiego w Warszawie to jedno z najpopularniejszych, a także najbardziej uczęszczanych skrzyżowań w Warszawie. Zlokalizowane jest na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej. Powstało w 1970 roku, a imię Romana Dmowskiego Rada Warszawy nadała mu w 1995 roku.
Rondo Dmowskiego kojarzone jest między innymi z Marszem Niepodległości. Od 2011 roku każdego 11 listopada właśnie z tego miejsca wyrusza to zgromadzenie.
Rondo Dmowskiego zastąpione Rondem Praw Kobiet?
Obecna nazwa nie podoba się niektórym środowiskom. Obecnie Warszawski Strajk Kobiet, Forum Przyszłości Kultury oraz Fundacja na Rzecz Równości i Emancypacji zbierają podpisy pod projektem zmiany nazwy Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. Miałoby to służyć uhonorowaniu najlepszych wzorców w polskiej historii.
Jak informuje Warszawski Strajk Kobiet, obecna nazwa ronda odwołuje się do „zła, nienawiści, rasizmu i pogardy”. „Zmieniamy nazwę Ronda Dmowskiego w Warszawie na Rondo Praw Kobiet. Koniec z celebrowaniem zła, nienawiści, rasizmu i pogardy na jednym z najważniejszych warszawskich skrzyżowań. Czas świętować dobro, solidarność, prawa człowieka” – czytamy.
Organizacje, które chcą zmiany nazwy twierdzą, że Roman Dmowski podczas swojej działalności politycznej dążył do tego, by ze społeczeństwa i narodu polskiego wykluczyć część grup, które rzekomo miały być niegodne przynależności do niego.
Po zakończeniu zbierania podpisów dokument o zmianie nazwy ronda złożony zostanie w Komisji do spraw Nazewnictwa Miejskiego Rady miasta stołecznego Warszawy.
Roman Dmowski
Roman Dmowski uznawany jest za jednego z ojców polskiej niepodległości. Urodził się 9 sierpnia 1864 roku w Kamionku. Był współzałożycielem Narodowej Demokracji, posłem Dumy Państwowej Imperium Rosyjskiego, a po odzyskaniu niepodległości także posłem na Sejm Ustawodawczy II Rzeczpospolitej.
W 1919 roku Dmowski reprezentował Polskę na konferencji w Paryżu, był sygnatariuszem traktatu pokojowego w Wersalu. Zmarł tuż przed wybuchem II wojny światowej, 2 stycznia 1939 roku w Drozdowie.
Czytaj także: Grzegorz Braun nie wyklucza koalicji Konfederacji z PiS
Źr.: Warszawa w Pigułce