Ośrodek badania opinii CBOS przedstawił najnowsze wyniki poparcia dla rządu Mateusza Morawieckiego. Badanie przeprowadzono po wybuchu sporu na linii Polska-Izrael związanego z uchwaleniem nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.
Z przeprowadzonego w dniach 1-8 luty badania wynika, iż rząd Mateusza Morawieckiego popiera 40% ankietowanych. Oznacza to, że poparcie dla gabinetu premiera, który jeszcze do niedawna pełnił funkcje ministra finansów oraz rozwoju, spadło o 2 punkty procentowe w porównaniu z identycznym sondażem przeprowadzonym miesiąc wcześniej.
34% badanych twierdzi, że rząd Mateusza Morawieckiego jest mu obojętny, zaś 17% respondentów deklaruje się jako przeciwnicy obecnej władzy. Ich liczba, w porównaniu ze styczniowym badaniem, wzrosła więc o 3 punkty procentowe.
[1-8.02.2018] Obecnie do zwolenników rządu zalicza się 40% badanych (- 2 pp), do jego przeciwników – 17% (+ 3 pp ), a co trzeci (34%) deklaruje wobec niego obojętność.
— CBOS (@CBOS_Info) 19 lutego 2018
Sondaż CBOS został przeprowadzony po wybuchu sporu dyplomatycznego na linii Polska-Izrael. Jego przyczyną była decyzja polskiego parlamentu oraz prezydenta Andrzeja Dudy o przegłosowaniu i podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN. Dokument zawierał m.in. zapis, zgodnie z którym każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.
Decyzja podjęta przez polskie władze oburzyła Żydów, którzy stanowczo opowiedzieli się przeciwko nowej ustawie. Głos w całej sprawie zabierali premier Izraela, Benjamin Netanjahu, ambasador tego kraju w Polsce, Anna Azari, oraz wielu innych polityków oraz dziennikarzy.
Aktualnie cały czas trwają rozmowy na ten temat, choć obserwując medialne doniesienia wydaje się, że do załagodzenia stosunków pomiędzy dwoma państwami cały czas jest daleko.
źródło: CBOS, wMeritum.pl
Fot. Flickr/Kancelaria Premiera