Zakopane w dalszym ciągu nie może pobierać opłaty klimatycznej – taki jest wynik batalii, która znalazła swój finał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Powodem jest oczywiście zła jakość powietrza w mieście.
Uchwała Rady Miasta Zakopane w sprawie wprowadzenie opłaty klimatycznej została wprowadzona w 2008 roku. Zgodnie z nią każdy turysta przybywający pod Tatry był zobowiązany do uiszczenia drobnej opłaty, która należna jest miejscom o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych. Wygląda jednak na to, że powietrze nad Zakopanem do wyjątkowo zdrowych nie należy.
Opłatę klimatyczną zaskarżył jeden z turystów, Bogdan Achimescu. Jego zdaniem miasto nie powinno pobierać opłaty ze względu na duże zanieczyszczenie powietrza. W lipcu ubiegłego roku wydany został wyrok, na mocy którego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zakazał pobierania opłaty klimatycznej.
Decyzja została zaskarżona przez władze miasta, jednak bezskutecznie. Naczelny Sąd Administracyjny podjął decyzję, że uchwała Rady Miasta Zakopane z 2008 roku jest nieważna. Zdaniem sądu, władze miasta wprowadzając uchwałę nie udowodniły, ze powietrze w mieście spełnia wszystkie konieczne normy.
Czytaj także: Jaki plan na przyszłość mają studenci? Własna firma coraz częstszym wyborem