Sejmowa komisja kultury zdecydowała o poparciu projektu upamiętniającego postać Romana Dmowskiego w związku z jego 150. rocznicą urodzin i 75. rocznicą śmierci.
W projekcie uchwały napisano:
W 150. rocznicę urodzin oraz 75. rocznicę śmierci Romana Dmowskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża najwyższe uznanie dla dorobku i działalności twórcy i przywódcy ruchu narodowego, którego zaangażowanie w obronę niepodległości Polski na arenie międzynarodowej, przyczyniło się do odbudowy Państwa Polskiego. Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd wybitnemu mężowi stanu, sygnatariuszowi Traktatu Wersalskiego, ministrowi spraw zagranicznych, który dobrze przysłużył się Ojczyźnie
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Wnioskodawców reprezentował poseł Patryk Jaki z Solidarnej Polski, który uzasadniał projekt mówiąc, że Dmowski był jednym z najwybitniejszych przywódców polskich i polityków II RP, był sygnatariuszem Traktatu Wersalskiego – na mocy którego Polska odzyskała niepodległość – i był wybitnym ministrem spraw zagranicznych. Wniosek miał być przyjęty przez aklamację jeszcze w styczniu tego roku, ale w ostatniej chwili z poparcia wycofało się ugrupowanie Palikota.
Byliśmy bliscy przyjęcia tej uchwały przez aklamację już na początku roku. W styczniu odbyło się spotkanie przedstawicieli wszystkich klubów u marszałek Sejmu. Początkowo była zgoda na przyjęcie uchwały przez aklamację, jednak w ostatniej chwili z poparcia wycofał się Ruch Palikota. Nie mogliśmy więc jej wówczas przyjąć przez aklamację, ale mam nadzieję, że uda się to teraz.
– powiedział Jaki.
Projekt podczas głosowania przeszedł niemal jednogłośnie. Przeciwny był jedynie Roman Ktolinowski z Twojego Ruchu, były duchowny, obecnie redaktor naczelny „Faktów i Mitów”.
Sprawozdawcą projektu była Elżbieta Kruk.
Źródło: polskatimes.pl; pch24.pl
Fot.: Commons Wikimedia/Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych