W niedzielę, w Słowenii odbyło się referendum dotyczące ustawy o zawieraniu małżeństw przez pary homoseksualne. Według wstępnych wyników, Słoweńcy zdecydowanie odrzucili nowelizację.
Referendum miało na celu zdecydowanie przez ludność kraju, czy poprawka w ustawie uchwalona w marcu tego roku powinna na stałe wejść w życie. Nowelizacja zakładała, że definicją małżeństwa jest „związek dwojga dorosłych ludzi”, co oznacza, że formalną parą mogłyby być także osoby homoseksualne. 20 grudnia mieszkańcy Słowenii mieli zadecydować, czy ustawa ostatecznie zostanie uchwalona.
Okazało się, że społeczeństwo jednoznacznie dało do zrozumienia swoją dezaprobatę dla nowelizacji. Po podliczeniu ok. 93 procent głosów aż 63 % zagłosowało przeciwko niej. Za pozostawieniem poprawki opowiedziało się z kolei 37 procent głosujących.
Czytaj także: Wybory parlamentarne 2015 [Relacja na żywo]
Decydującym czynnikiem okazała się frekwencja. Do odrzucenia noweli potrzebnych było co najmniej 20 procent głosów osób uprawnionych, a także większość w samym referendum. Wszystko wskazuje na to, że Słoweńcom sprzeciwiającym się ustawie uda się wypełnić wspomniane wymagania. Frekwencja wyniosła bowiem ok. 35 % z 1,7 miliona uprawnionych do głosowania.
Wygląda więc na to, że słoweńskie władze będą zmuszone cofnąć swoją poprawkę do ustawy, pomimo tego, że część przedstawicieli tamtejszego rządu popierała nowelę.