Polski producent autobusów może wkrótce zmienić właściciela. Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna” właściciele firmy Solaris rozważają sprzedaż. Chętnych do przejęcia marki nie brakuje, do tej pory zainteresowanie wyraziło siedem podmiotów.
Rodzina Olszewskich, czyli właściciele Solarisa rozważają sprzedaż swojej firmy – dowiedział się „Dziennik Gazeta Prawna”. Taki plan miał być spowodowany względami osobistymi, a nie kondycją finansową, czy perspektywami rozwoju firmy, bo te są znakomite. Jak się łatwo domyśleć, ze znalezieniem chętnych na zakup nie było problemu.
„Chętnych na zakup firmy nie brakuje. Wśród nich są podmioty z Turcji i Chin. Co ciekawe, najprawdopodobniej najpoważniejsi konkurenci Solaria z Niemiec, czyli Mercedes i Man, nie są zaangażowani w proces sprzedaży. To pewnie jest jakaś szansa, że nawet zmiana właściciela nie spowoduje, że marka zniknie z rynku” – powiedział w rozmowie z „DGP” przedstawiciel jednego z funduszy private equity.
Czytaj także: Arrinera Hussarya - pierwszy polski super samochód - wywiad z Łukaszem Tomkiewiczem
Wśród zainteresowanych ewentualną transakcją wymienia się m.in. Polski Fundusz Rozwoju. Jednak w jego przypadku w grę wchodzi mniejszościowy udział (ok. 20-30 proc.). Pozostała część znalazłaby się w rękach prywatnych.
.@BGoduslawski – Solaris jedzie na sprzedaż. „To powody osobiste, a nie perspektywy dla rozwoju rynku”https://t.co/tFzwGQe92X
— DziennikGazetaPrawna (@DGPrawna) 3 kwietnia 2018
Najpopularniejsza na świecie polska marka motoryzacyjna
Solaris założona w 1994 roku firma zajmująca się produkcją pojazdów komunikacji miejskiej: autobusów, tramwajów i trolejbusów. Lata inwestycji w rozwój kolejnych projektów pozwoliły firmie zaistnieć na rynku międzynarodowym. Obecnie Solaris jest już uznaną i rozpoznawalną marką.
Potwierdzają to wyniki sprzedaży. Od początku istnienia spółka sprzedała prawie 15 tys. pojazdów. Autobusy tej marki jeżdżą obecnie w 700 miastach na terenie 32 państw. W ostatnim czasie spółka notowała świetne wyniki – w 2017 roku pobiła rekord sprzedaży (1397 pojazdów), a model autobusu Solaris Urbino 12 otrzymał tytuł „najlepszego autobusu miejskiego w Europie”. Jeszcze lepiej zapowiada się 2018 rok, dotychczas zaplanowano sprzedaż 1400 pojazdów.
Biorąc pod uwagę wyniki oraz pozytywne prognozy rozwoju rynku autobusów elektrycznych, wydaje się, że Solaris to pewna inwestycja. Do transakcji miałoby dojść na przełomie maja i czerwca.