Instytucje Unii Europejskiej na czele z Komisją Europejską w ostatnim czasie przypuściły zdecydowany atak na Polskę. Co Polacy sądzą o metodach stosowanych przez UE w sprawie akceptacji Krajowego Planu Odbudowy? Sondaż nie pozostawia w tej sprawie najmniejszych wątpliwości.
W czwartek Parlament Europejski zagłosuje w sprawie rezolucji dotyczącej praworządności w Polsce. Według doniesień mediów w treści dokumentu znajduje się wezwanie KE do uruchomienia przeciwko Polsce procedury naruszeniowej oraz poszerzonej procedury z art. 7. Oprócz tego, w rezolucji znajdzie się apel, by KE zastosowała mechanizm „pieniądze za praworządność” oraz wstrzymała zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy.
Czytaj także: Marsz Niepodległości nie będzie zdelegalizowany. Jest decyzja prokuratury
Najnowszy sondaż CBOS sprawdza, co Polacy sądzą o metodach stosowanych przez instytucje Unii Europejskiej. Okazuje się, że wyniki badania są dość jednoznaczne, bo zdecydowaną przewagę uzyskały osoby prezentujące takie samo stanowisko.
Blisko połowa badanych (49%) uważa, że odwlekanie w czasie przez Komisję Europejską zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy i wypłaty pieniędzy dla Polski z unijnego Funduszu Odbudowy jest niedopuszczalną formą nacisku na polskie władze. Sondaż wskazuje, że działanie KE aprobuje blisko co trzeci badany (31%). Ponadto 20% wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.
Czytaj także: Sondaż. PiS nadal z wysokim poparciem. Pięć partii w Sejmie
Odwlekanie zatwierdzenia KPO za dopuszczalną formę nacisku na polskie władze uznaje większość zwolenników Koalicji Obywatelskiej (75%), Lewicy (71%) oraz Polski 2050 Szymona Hołowni (65%). Działania KE z dezaprobatą przyjmują przede wszystkim zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości (83%), ale także większość zdeklarowanych wyborców Konfederacji (67%).
Źr. cbos.pl; dorzeczy.pl; wmeritum.pl