Prawo i Sprawiedliwość nadal cieszy się najwyższym poparciem wśród Polaków, jednak obecnie nie uzyskałoby już samodzielnej większości – wynika z nowego sondażu Estymator dla portalu DoRzeczy.pl.
Ostatnie tygodnie nie były łatwe dla obozu rządzącego. Prawo i Sprawiedliwość z jednej strony musiało zmagać się z konsekwencjami kryzysu spowodowanego koronawirusem, a z drugiej popadło w konflikt z koalicjantami z Porozumienia. Ostatecznie udało się osiągać kompromis, jednak wyniki sondażowe wskazują, że notowania PiS osłabiły się.
Nowy sondaż Estymator: PiS bez samodzielnej większości
Według najnowszego sondażu Estymator dla DoRzeczy.pl, partia Jarosława Kaczyńskiego może obecnie liczyć na 41,9 proc. głosów. Oznacza to spadek o 3,9 p.p. w porównaniu do ostatniego badania. Co więcej, wynik ten oznacza, że PiS traciłby samodzielną większość (226 posłów na 460 miejsc w parlamencie).
Drugie miejsce w badaniu zajmuje Koalicja Obywatelska – 26,1 proc. Biorąc pod uwagę ostatnie badanie formacja Borysa Budki zanotowała ogromny skok poparcia (wzrost o 8,8 p.p.). W przeliczeniu na mandaty oznacza to 123 posłów.
Na kolejnym miejscu znalazła się Koalicja Polska (PSL i Kukiz’15) z poparciem 11,9 proc. ankietowanych. W zestawieniu z ostatnim sondażem ludowcy stracili 2,2 p.p., a wynik ten przekłada się na 55 mandatów. Tuż za koalicją Polskiego Stronnictwa Ludowego znalazła się Lewica – 11,6 proc. (spadek o 1,2 p.p.). Koalicja otrzymałaby 45 miejsc w Sejmie.
Próg wyborczy przekroczyła jeszcze Konfederacja – 6,6 proc. (spadek o 2,3 p.p.), co przekłada się na 10 mandatów. Pozostałe 1,9 proc. respondentów wskazało „inną partię”. Gdyby takimi wynikami zakończyły się wybory, wówczas PiS potrzebowałby koalicjanta.
Preferencje partyjne w sondażu Estymatora dla @DoRzeczy_pl (21-22 maja, zdecydowani wyborcy):@pisorgpl 42% @KO_Obywatelska 26% @Polska_Koalicja 12% @__Lewica 12% @KONFEDERACJA_ 7%
— Marcin Palade (@MarcinPalade) May 24, 2020
Frekwencja: 61%
Warto zwrócić uwagę, że sondaż przygotowany przez pracownię Estymator przewiduje aż 60 proc. frekwencji (wzrost o 11 p.p.).
Badanie przeprowadzono w dniach 21-22 maja na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.
Źródło: DoRzeczy.pl