Najnowszy sondaż przeprowadzony przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl wskazuje, że po bardzo dużych spadkach, PiS zaczyna notować wzrost poparcia. Co ciekawe, w wariancie zakładającym start ruchu Szymona Hołowni, formacja ta obejmuje pozycję lidera opozycji.
Sondaż wskazuje, że obecnie na PiS chęć głosowania deklaruje 32 proc. ankietowanych, co oznacza wzrost o 2 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Może to oznaczać przełamanie negatywnego trendu, bo ostatnie sondaże różnych pracowni wskazywały na ciągły spadek notowań partii rządzącej.
Wzrost zanotowała także największa partia opozycyjna. Na Koalicję Obywatelską chęć głosowania zadeklarowało 29 proc. badanych, co podobnie jak w przypadku partii rządzącej oznacza wzrost o 2 pkt. proc. Ten wariant nie zakłada startu ruchu Hołowni, więc trzecie miejsce zajmuje Lewica z poparciem na poziomie 15 proc.
Czytaj także: Macierewicz broni Marszu Niepodległości: „Policja strzelała do ludzi” [WIDEO]
Czwarte miejsce w zestawieniu zajmuje Konfedracja, na którą zagłosowałoby 9 proc. respondentów uczestniczących w badaniu. Tym samym sondaż wskazuje spadek poparcia dla tej formacji o 1 pkt. proc. O 1 pkt. proc. wzrosło także poparcie dla PSL, który zamyka stawkę z poparciem na poziomie 7 proc.
Sondaż w wariancie ze startem Hołowni
W wariancie, w którym w wyborach startuje ruch Szymona Hołowni także wygrywa PiS z poparciem na poziomie 31 proc. Tym razem jednak sondaż wskazuje, że liderem opozycji staje się ruch Polska 2050 Szymona Hołowni. Z poparciem 22 proc. badanych zajmuje drugie miejsce w zestawieniu. Tym samym wyprzedza Koalicję Obywatelską o 1 pkt. proc., bo ta z poparciem 21 proc. zajmuje trzecie miejsce.
W tym wariancie Lewica zyskałaby 12 proc., Konfederacja – 8 proc., a PSL – 5 proc.
Sondaż zrealizowano metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1088 osób w dniach od 6 do 9 listopada 2020 roku.
Źr. wPolityce.pl