Wiele wskazuje na to, że coraz więcej nauczycieli obawia się o brak wynagrodzenia. Pierwsze szkoły opuszczają już strajk. To efekt przedłużającego się protestu i braku porozumienia między rządem i związkami zawodowymi.
Czy strajk w oświacie traci powoli swoją siłę? Wygląda na to, że rząd nie ugnie się pod presją nauczycieli. Tym bardziej, że zarówno egzaminy gimnazjalne w ubiegłym, jak również egzaminy ósmoklasisty w tym tygodniu udaje się przeprowadzić bez większych problemów. Najbardziej zagrożone pozostają matury, jednak wszyscy mają nadzieję, że do tego czasu dojdzie do porozumienia.
Premier Mateusz Morawiecki podtrzymuje chęć zwołania okrągłego stołu po świętach Wielkanocnych. Jeżeli jednak do tego czasu uczniowie klas maturalnych nie otrzymają promocji, może pojawić się poważny problem w organizacji egzaminu dojrzałości.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Strajk nauczycieli słabnie?
Tymczasem wygląda na to, że strajk w oświacie słabnie. Prezes ZNP w okręgu zachodniopomorskim, Adam Zygmunt poinformował w rozmowie z Wirtualną Polską, że kolejne placówki opuszczają protest. „Działa presja rządu, że nauczyciele nie otrzymają wynagrodzenia za czas protestu. w poniedziałek ze strajku odpadło 15 placówek, to głównie przedszkola” – powiedział.
Prezes zachodniopomorskiego ZNP przyznał, że duża część nauczycieli liczyła na to, iż strajk zakończy się szybciej. „Szczecin, Kołobrzeg i Koszalin trzymają się dzielnie, natomiast w Sławnie odpadły z protestu cztery placówki. To pierwsze symptomy zmęczenia. Wielu nauczycieli myślało, że już po pierwszych dniach będzie sukces i rząd się ugnie wobec postulatów płacowych” – mówił.
Adam Zygmunt przyznał również, że strajk opuszczają głównie przedszkola, gdzie zarobki są najniższe. „Najczęściej z udziału w strajku rezygnują przedszkola. Tam zarobki są najniższe i pracownicy obawiają się, że po odjęciu pensji za czas protestu zabraknie im pieniędzy w domowym budżecie” – powiedział.
Czytaj także: Morawiecki: Potrzebna głęboka reforma całego systemu oświaty
Źr.: WP