Rozbrzmiały echa litewskiej nowelizacji ustawy o oświacie z 2011 roku, która nakazała w szkołach mniejszości narodowych uczyć historii i geografii w języku litweskim. Dodatkowo, od wejścia ustawy w życie z rokiem 2013, egzamin maturalny z języka litewskiego został ujednolicony.
Na wileńskim starym mieście, pod Ostrą Bramą, odbył się strajk środowisk polonijnych, zreszających się w danych organizacjach: Komitet Strajkowy Szkół Polskich na Litwie, Forum Rodziców Szkół Polskich, Komitety Obrony Szkół. Podjęcie przez powyższe organizacje tak radykalnych środków ma swoje źródło w nowelizacji ustawy o oświacie z marca 2011 roku, która przewiduje zmiany w nauczaniu w szkołach mniejszości narodowych. Na Litwie, według spisu powszechnego z 2011 roku, mieszka około 200 tysięcy Polaków i 160 tysięcy Rosjan, którzy stanowią 12% społeczeństwa litewskiego. Srodowiska polonijne liczą na wsparcie ze strony mniejszości rosyjskiej.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Więcej języka litewskiego
Owa nowela ujednoliciła egzamin maturalny z języka litewskiego, zobowiązując maturzystów szkół mniejszości do nadrobienia zaległości, względem uczniów szkół litewskich, która wynosi 800 godzin nauczania. Tegoroczna statystyka wskazuje niekorzystny wpływ jednolitej matury na zdawalność wśród mniejszości narodowych na Litwie; zaliczyło ją 89,79% zdających, z czego 90,11% ze szkół litewskich i 83,95% ze szkół nielitewskich. Owe statystyczne dane wskazują dokładnie, jak zmiany wpłynęły na średnią wyników z danego egzaminu dojrzałości.
Dodatkowy aspekt
W ramach optymalizacji sieci szkół, ustanowiono minimum uczniów, potrzebnych do funkcjonowania szkoły. W efekcie czego w bardzo wielu miejscach dochodzi do likwidacji szkół polskich, jak i rosyjskich, ze względu na nieprzekroczenie bariery. Ten przepis ma jeszcze jedno działanie; w sytuacji, gdy w jednej miejscowości są dwie szkoły, mniejszości narodowej i litewska, ta druga jest faworyzowana. W przypadku braku wystarczającej liczby uczniów w szkole litewskiej, są oni transferowani ze szkoły mniejszości, aby spełnić wymogi, skutkiem czego jest likwidacja placówki nielitewskiej.
źródło: tvn24.pl
Fot. Wikimedia/Albertus teolog