Marek Chrzanowski rezygnuje ze stanowiska szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Poinformował o tym Polską Agencją Prasową.
We wtorek „Gazeta Wyborcza” ujawniła oskarżenia właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego. „Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, zaoferował przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za mniej więcej 40 mln zł – twierdzi właściciel banku Leszek Czarnecki” – czytamy w tekście. Szczegóły nagrania można znaleźć poniżej.
Każdy autorytaryzm, bez kontroli mediów, sądów, opozycji – wynaturza się w mafijne państwo. Tak stało się na Węgrzech Orbana. W PL rodzi się mafijne państwo PiS. Naszym dziennikarskim i obywatelskim obowiązkiem jest to obnażać i napiętnować. #aferaKNF
Czytaj także: CBA w siedzibie KNF! Trwa przeszukanie
— Jarosław Kurski (@JaroslawKurski) 13 listopada 2018
Z publikacji wynika, że jeden z najbogatszych Polaków nagrał rozmowę z Markiem Chrzanowskim, szefem KNF. Do spotkania miało dojść w marcu, jednak jego pełnomocnik Roman Giertych zawiadomił o sprawie prokuraturę w listopadzie.
Szef Komisji Nadzoru Finansowego rezygnuje
We wtorek po południu Chrzanowski poinformował Polską Agencję Prasową o swojej dymisji, mimo, że wcześniej – będąc w Singapurze zapewniał RMF FM, że „nie rozważa rezygnacji”.
Marek @ChrzanowskiKNF dla @PAPinformacje : składam dymisję z funkcji szefa KNF.
— PAP (@PAPinformacje) 13 listopada 2018
RMF FM donosi również, że Chrzanowski spotka się w środę z premierem Mateuszem Morawieckim. Wcześnie rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska zapewniła, że premier wezwał szefa KNF w celu złożenia wyjaśnień i zapowiedziała wyciągnięcie konsekwencji, jeżeli informacje ujawnione przez „GW” zostaną potwierdzone.
Z kolei KNF wydała oświadczenie w tej sprawie. Komisja odbiera zachowanie Czarneckiego jako szantaż. „Urząd KNF odczytuje opisane w artykule działania p. Leszka Czarneckiego jako próbę wywierania wpływu na Komisję Nadzoru Finansowego poprzez szantaż, o czym świadczy brak niezwłocznego powiadomienia prokuratury przez p. Czarneckiego w marcu br., do czego był zobowiązany w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Przewodniczącego KNF” – czytamy w oświadczeniu.
„Informacje te pojawiają się w momencie, kiedy media donoszą o problemach związanych z procesem dystrybucji instrumentów finansowych spółki GetBack SA przez Idea Bank SA i potencjalnych działaniach Komisji Nadzoru Finansowego w tym zakresie. Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski podjął kroki prawne w związku z fałszywymi oskarżeniami wysuwanymi przez p. Czarneckiego oraz w związku ze zniesławieniem mającym na celu utratę zaufania publicznego” – dodaje KNF.