Rząd w Edynburgu opublikował Białą Księgę Niepodległości – raport przedstawiający skutki odłączenia się od Wielkiej Brytanii. We wrześniu 2014 r. odbędzie się referendum w sprawie secesji.
Rządząca Szkocka Partia Narodowa już wielokrotnie podkreślała, że Szkocja jest gotowa do ogłoszenia niepodległości. Premier Alexander Salmond powiedział, że ogłoszona Biała Księga Niepodległości jest najbardziej szczegółowym dokumentem, jaki został przedstawiony przez kraj starający się o niepodległość. Oto niektóre postanowienia zawarte w Białej Księdze:
– głową państwa nadal będzie królowa Elżbieta I, powstanie nowa konstytucja, Szkocja zachowa flagę z krzyżem św. Andrzeja
Czytaj także: Szkockie referendum w świetle podziałów politycznych Europy
– Szkocja zachowa funta i przejmie proporcjonalną część długu publicznego Wielkiej Brytanii, za politykę monetarną odpowiadać będzie Bank Anglii
– Szkocja pozostanie w UE, NATO i ONZ
– nowe państwo przejmie geograficzną kontrolę nad złożami ropy naftowej i gazu ziemnego na Morzu Północnym
– podatki pozostaną na takim samym poziomie
– szkockie siły zbrojne będą liczyć 15 tys. żołnierzy, utworzona zostanie nowy wywiad i siły specjalne
– brytyjski arsenał nuklearny zostanie usunięty z terenu Szkocji
Sondaż wskazuje, że za ogłoszeniem niepodległości jest 38 proc. Szkotów, 47 proc. jest przeciwko, a niezdecydowanych w tej sprawie jest 15 proc. Właśnie do tej grupy będzie chciał trafić premier Salmond. Gdyby Szkoci opowiedzieli się za odłączeniem od Zjednoczonego Królestwa, nastąpiłoby to 24 marca 2016 r. w rocznicę unii personalnej między Anglią a Szkocją zawartej w 1603 roku.
fot: sxc.hu