Ks. prof. Andrzej Szostek, były rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, był gościem w programie „Fakty po Faktach”. Rozmowa dotyczyła filmu Tomasza Sekielskiego pt. „Tylko nie mów nikomu”.
„Tylko nie mów nikomu” to produkcja, o której słyszał już chyba każdy. W ciągu niecałego tygodnia został obejrzany ponad 17 milionów razy. Produkcja stała się jednym z głównych tematów medialnych ostatnich dni. Wśród osób komentujących produkcję znalazł się były rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. Andrzej Szostek.
Ks. Szostek był gościem Katarzyny Kolendy-Zaleskiej w programie „Fakty po Faktach”. Rozmowa dotyczyła oczywiście głośnej produkcji Tomasza Sekielskiego, na którą zareagowało już wielu duchownych. Jak wiadomo, reakcje te były różne. Nie zabrakło bardzo radykalnych przeprosin, ale nie zabrakło też opinii głoszących, że film ma za zadanie przede wszystkim atak na Kościół, wykorzystując do tego grzech pedofilii, który dotyczy jedynie jego części.
Ks. prof. Szostek w swojej wypowiedzi podziękował redaktorowi Sekielskiemu za stworzenie filmu. „Jestem przygnębiony. Bo co innego teoretyczna wiedza na ten temat, a co innego taki dokumentalny ciąg rozmów, zeznań, zdjęć, świadectw. Jestem głęboko poruszony tym filmem. I chciałbym podziękować redaktorowi Sekielskiemu” – powiedział.
Jednocześnie były rektor KUL zaznaczył, że winnych przestępstw pedofilii w Kościele nie powinny sądzić osoby powołane przez polskich biskupów. Dopuścił jedynie możliwość, by robili to delegaci z Watykanu. Ks. Szostek nie miał również wątpliwości, że jeżeli przełożeni księży-pedofilów wiedzieli o przestępstwach to również są współodpowiedzialni i winni zadośćuczynienia.
Ks. Andrzej Szostek
Ks. prof. Andrzej Szostek jest filozofem, etykiem i profesorem nauk humanistycznych. Należy do Zgromadzenia Księży Marianów. W latach 1998-2004 pełnił funkcję rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Swoją pracę magisterską pt. „Etyka jako nauka empiryczna w ujęciu T. Czeżowskiego i T. Kotarbińskiego” ks. Szostek napisał pod kierunkiem kardynała Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Do 2018 roku był kierownikiem katedry etyki KUL. W 2018 roku przeszedł na emeryturę. Od tego czasu współpracuje z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim oraz z Wydziałem „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.
W 2013 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Czytaj także: O. Rydzyk o filmie Sekielskiego. Padły mocne słowa
Źr.: Gość.pl