Jak informuje „Dziennik Wschodni”, w Lublinie funkcjonuje jeden z nielicznych szpitali w Polsce, w którym prowadzone są terapie oraz badania z wykorzystaniem produktów na bazie konopi. Mowa o wojewódzkim szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Marihuana jest używana w terapii na Oddziale Neurologii.
Marihuana jest podawana pacjentom cierpiącym na padaczkę lekooporną. Wkrótce do terapii mają także zostać włączeni pacjenci cierpiący na padaczkę wywołaną uszkodzeniami mózgu w przebiegu stwardnienia guzowatego.
Dr Gawłowicz z Oddziału Neurologii wojewódzkiego szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie podkreśla, że w ostatnim czasie zostały wykonane trzy badania klinicze, które potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo fitokannabinoidów (kannabinoidy wyizolowane z konopi indyjskich ) w ciężkich postaciach padaczki. Potwierdzają one pozytywny efekt terapeutyczny, co prawdopodobnie przyczyni się do ich rejestracji i szerokiego wprowadzenia w leczeniu padaczki- wskazuje Gawłowicz.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
U połowy pacjentów obserwujemy wyraźną redukcję napadów padaczkowych, o ponad 50 proc., a w drugiej grupie zaobserwowaliśmy wyraźną poprawę w codziennym funkcjonowaniu. Pacjenci nie są już tak wycofani, np. chętniej biorą udział w terapiach zajęciowych – dodaje lekarz.
Lekarze podkreślają, że medyczna marihuana bardzo dobrze sprawdza się w przypadku padaczki, jednakże są sceptycznie nastawieni do wspierającego kuracje antynowotworowe działania konopi indyjskich.
Źródło: dziennikwschodni.pl
Fot. pixabay.com