Szwajcarzy w niedzielnym referendum przeważającą większością głosów odrzucili pomysł wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego. Projekt zakładał, że każdy dorosły obywatel Szwajcarii miałby otrzymywać z budżetu państwa 2,5 tysiąca franków szwajcarskich miesięcznie, niezależnie od statusu materialnego.
Blisko 77 procent Szwajcarów było przeciwko wprowadzeniu takiego rozwiązania. Najwięcej głosów „za”, bo prawie od 36. procent obywateli, stwierdzono w w kantonie Jura, w północno-zachodniej części kraju.
Official results seem to conclude 23% YES vs. 77% NO #basicincome https://t.co/7zNGOtGh3G pic.twitter.com/E4nhelmn2R
Czytaj także: Bezwarunkowy dochód podstawowy dla każdego Szwajcara? Zadecyduje referendum
— Basic Income Earth (@BasicIncomeOrg) 5 czerwca 2016
Wyliczenia rządu mówią, że roczne koszty obsługi tego programu kosztowałyby budżet państwa około 208 miliardów franków – z czego 153 miliardy miałoby pochodzić z podatków, a brakująca kwota byłaby przeniesiona ze składek na ubezpieczenia społeczne. Oprócz 2 500 franków na każdego dorosłego obywatela, inicjatywa zakładała świadczenie na dzieci w wysokości 625 franków miesięcznie.
Co ciekawe, żadna ze szwajcarskich partii nie popierała wprowadzenia podstawowego dochodu bezwarunkowego. Sprzeciwiali się temu także przedsiębiorcy, którzy twierdzili, że wprowadzenie takiego pomysłu bardzo negatywnie wpłynie na rynek pracy i na gospodarkę w ogóle.
Jednak inicjatorom udało się zebrać 100 tysięcy podpisów pod projektem – trzeba było w takiej sytuacji przeprowadzić referendum.
Bezwarunkowy dochód podstawowy nie obowiązuje w żadnym państwie na świecie, lecz niektóre kraje zastanawiają się nad wprowadzeniem.
Oprócz głosowania nad tym pomysłem, Szwajcarzy odpowiadali jeszcze na cztery inne pytania:
- Zagłosowali za reformą prawa azylu, które ma przyśpieszyć proces
- Zagłosowali za pomysłem badań genetycznych embrionów, które mają być używane w procesie in-vitro, gdy wiadomo, że jeden z rodziców ma wady genetyczne
- Zagłosowali przeciwko zwiększeniu nakładów na inwestycje drogowe
- Zagłosowali przeciwko pomysłowi, by szefowie największych przedsiębiorstw publicznych nie mogli zarabiać więcej niż ministrowie.
źródło: bbc.com, swissinfo.ch
źródło: youtube.com/PressTV