Szwecja została zmuszona do wycofania się z planu stworzenia specjalnych stref w których miała obowiązywać obniżona stawka podatkowa dla małych firm. Pomysłowi sprzeciwiła się jednak Komisja Europejska.
Już w 2011 r. szwedzcy ministrowie finansów, handlu i integracji ogłosili plan stworzenia tzw. stref nowego startu. W strefach tych miało być stworzonych 20 tys. nowych miejsc pracy. Miały one powstac w obszarach na których panowało ciągłe, wysokie bezrobocie. Według ministrów strefy miały zapobiec poczuciu chronicznego wykluczenia społecznego, które było przenoszone na kolejne pokolenia, walnie przyczyniając się do ubóstwa w tych regionach.
Nieoczekiwanie na drodze do wykonania planu stanęła Komisja Europejska która stwierdziła, że proponowane przez szwedzki rząd pomysły oznaczałoby złamanie unijnej zasady dotyczącej dozwolonej pomocy państwa. Unijni urzędnicy zaproponowali zmiany w planie, które praktycznie wypaczały go i całkowicie zmieniały jego przeznaczenie. W Szwecji w ostatnich latach obniżono kilkukrotnie podatki jednak rząd Fredrika Reinfeldta nie cieszy się poparciem w sondażach i najprawdopodobniej przegra najbliższe wybory z Socialdemokraterną.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
fot: sxc.hu