Walka z „globalnym ociepleniem” trwa. Nieustannie odbywają się różnego rodzaju konferencje klimatyczne, a decyzje tam podejmowane są albo bardzo poważne lub (co częściej się zdarza) wręcz komiczne. Niezwykły pomysł przedstawił Karol XVI Gustaw, król Szwecji.
Monarcha oświecony
Karol XVI Gustaw z francuskiego rodu Bernadotte (ur. 1946) nieustannie od 1973 roku zasiada na tronie szwedzkim. Posiada rozległe wykształcenie, bowiem oprócz wykształcenia wojskowego studiował chociażby historię, socjologię, politologię, prawo finansowe oraz ekonomię. Jak się teraz okazało jest również specjalistą w dziedzinie ekologii i przed zbliżającą konferencją klimatyczną w Paryżu zaproponował niezwykle ciekawe rozwiązanie.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Zakaz wanien?! Witamy w Szwecji
Karol XVI Gustaw zaproponował, by w ramach oszczędności zużywanej wody… zakazać używania wanien, a w zamian używać prysznica. Swojego odkrycia dokonał podczas pobytu w miejscu, gdzie był „zmuszony” do korzystania z wanny. Podczas wywiadu dla szwedzkiej gazety „Svenska Dagbladet” wyznał, że :
Zużyłem masę świeżej wody i energii. Uderzyło mnie to: to niemądre by tak postępować, wstydzę się, że to zrobiłem
Karol XVI Gustaw jest prawdopodobnie najbardziej proekologicznym monarchą na świecie. Dwór szwedzki do oświetlenia swojej siedziby w Sztokholmie używa m.in. energooszczędnego oświetlenia i ekologicznego ogrzewania. Sam monarcha również przyznaje się do ekologicznej postawy:
Posiadam samochód hybrydowy, a kiedy wjeżdżam do miasta używam tylko napędu elektrycznego
Proekologiczna postawa monarchy prowadzi do bardziej osobistych wyrzeczeń, bowiem monarcha ograniczył spożywanie mięsa.
Karol XVI Gustaw jest dumny, że to Szwecja jest jednym z inicjatorów walki z ociepleniem klimatu:
Sztokholm gościł pierwszą tego typu konferencję [w 1972 roku-DW}, jest to coś, z czego powinniśmy być dumni. Od tego momentu problem ten jest dyskutowany na całym świecie.
Król Szwecji wskazał, że to konferencja 1972 roku zainicjowała działalność takich działaczy jak noblista Al Gore.
30 listopada w Paryżu rozpoczyna się kolejny szczyt klimatyczny ONZ. Karol XVI Gustaw zapowiedział swój udział jako szef szwedzkiej delegacji. Miejmy nadzieję, że po jej zakończeniu Monthy Python czy Stanisław Bareja (ten drugi patrząc z góry) nie poczują dumy z zachowania „ojców konferencyjnych”.
źr. pch24.pl. wykop.pl, polsatnews.pl
fot. commons. wikimedia.org/ Michał Koziczyński
Czytaj także: Książę Karol o wojnie w Syrii: Przyczyną są zmiany klimatu