Korespondent Sky News Mark Stone udostępnił na Twitterze zdjęcie przedstawiające Donalda Tuska w lokalnym brukselskim sklepie. „W kolejce po jajka przed wielkim weekendem” – skomentował dziennikarz. Nawiązał tym samym do sobotniego spotkania szefa Rady UE z Teresą May ws. Brexitu.
Kilka godzin temu Donald Tusk stał w kolejce po jajka, a już o godz. 19:15 spotka się z premier Wielkiej Brytanii Theresą May. Wcześniej brytyjska premier porozmawia z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem. Rozmowy odbędą się dzień przed szczytem, na którym przywódcy unijni mają zaakceptować umowę dotyczącą Brexitu.
Na niedzielę zaplanowano specjalne posiedzenie Rady Europejskiej. Od godz. 8.30 zaczną się w Brukseli rozmowy europejskich przywódców, a o godz. 12 odbędzie się konferencja prasowa. Wszystko wskazuje na to, że poznamy wtedy ostateczne szczegóły i warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Czytaj także: Oficjalnie: Wielka Brytania rozpoczęła procedurę wyjścia z UE! Złożono list na ręce Donalda Tuska
Tusk w kolejce po jajka
Przewodniczący Rady Europejskiej został przyłapany na zakupach w lokalnym sklepie w Brukseli. Na zdjęciu widać, jak stoi w kolejce.
„Zauważony przez kolegę w lokalnym supermarkecie – przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w kolejce po jajka przed wielkim weekendem. Dziś wieczorem spotka się z Theresą May w przeddzień szczytu, aby podpisać umowę dotyczącą Brexitu” – napisał Mark Stone na Twitterze.
Spotted by a colleague in the local supermarket – European Council President @donaldtusk queuing for eggs ahead of a big weekend. Tonight he will meet @theresa_may on the eve of a summit to sign off the #Brexit agreement. pic.twitter.com/dQZ0PQtVbi
— Mark Stone (@Stone_SkyNews) November 24, 2018
Brexit
W czerwcu 2016 roku odbyło się referendum, które nie miało formy wiążącej dla brytyjskiego rządu. Głosowało w nim 72,2% uprawnionych. Spośród nich 51,89% opowiedziało się za opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.
24 stycznia 2017 Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa wydał wyrok stwierdzający, że proces wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może być rozpoczęty po uprzedniej zgodzie parlamentu brytyjskiego. Jednocześnie orzekł, że rząd nie ma obowiązku uzyskania zgody Parlamentu Szkockiego, Walijskiego Zgromadzenia Narodowego i Zgromadzenia Irlandii Północnej.
Źródło: wprost.pl, Twitter.com, wikipedia.org