Podczas zebrania plenarnego w Lublinie 14 października Konferencja Episkopatu Polski przyjęła instrukcję o muzyce kościelnej. Wprowadzenie jej norm ma na celu „podniesienie poziomu wykonywanej muzyki kościelnej, a także nadanie należnej godności i powagi świętym obrzędom sprawowanym na chwałę Bożą i uświęcenie wiernych” – czytamy na oficjalnej stronie internetowej episkopat.pl.
Instrukcja o muzyce kościelnej zawiera 12 rozdziałów opisujących zasady ogólne, a następnie zagadnienia takie, jak: muzyczne funkcje w liturgii, muzyka w liturgii Mszy Świętej, muzyka w roku liturgicznym, śpiew liturgii godzin, muzyka w liturgii sakramentów i sakramentaliów oraz w nabożeństwach, muzyka w liturgii transmitowanej przez media, muzyka instrumentalna, śpiewniki i materiały pomocnicze, koncerty muzyki religijnej, edukacja i formacja muzyczna, Komisje Muzyki Kościelnej i inne organizacje pomocnicze – czytamy w wyjaśnieniu dołączonym do instrukcji.
Poniżej przytaczamy dwie z wielu wytycznych, które w kwestii muzyki kościelnej wprowadza KEP. Wśród nich znalazł się m.in. zakaz używania niektórych instrumentów podczas liturgii.
- W Kościele łacińskim organy piszczałkowe należy mieć w wielkim poszanowaniu jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie potęguje wzniosłość kościelnych obrzędów, a umysły wiernych porywa ku Bogu i rzeczywistości nadziemskiej. Organy należy tak umieścić, by służyły ludowi i zespołowi śpiewaczemu, a także by były dobrze słyszane. Instrument elektroniczny dopuszcza się do użytku w liturgii jako tymczasowy. Nie należy więc dodawać do niego sztucznego prospektu, ale dążyć do budowy organów piszczałkowych.
- Według zasad dotyczących gry na organach, mogą rozbrzmiewać w liturgii również inne instrumenty. Jednak nie każdy instrument odpowiada godności świątyni i jest w jednakowym stopniu zdatny do wzmacniania ducha modlitwy. Nie wolno używać w liturgii instrumentów przeznaczonych do wykonywania muzyki świeckiej (np. gitara elektryczna, perkusja, fortepian, syntezator). Zawsze decydujące znaczenie ma sposób wykorzystania instrumentu oraz wysoka jakość artystyczna wykonania z troską o szlachetne piękno muzyki sakralnej.
Wiele wskazuje jednak na to, że zakaz używania wymienionych instrumentów dotyczy jedynie muzyki odgrywanej podczas liturgii. W instrukcji KEP znajduje się bowiem punkt dotyczący koncertów muzyki religijnej, które odbywają się w kościołach. Tam wzmianki na temat instrumentów już nie ma. Znajdziemy tam jedynie ogólne wytyczne dotyczące organizacji wydarzenia, a także wzmiankę o tym, by wykonywane utwory były „poprawne teologicznie i nie promowały muzyki świeckiej”. Przy organizowaniu koncertów ewangelizacyjnych szczególną uwagę należy zwrócić na poprawność teologiczną tekstów śpiewów oraz na to, by nie było w kościele promowania muzyki świeckie – czytamy.
Całą instrukcję znajdziecie W TYM MIEJSCU.
źródło: episkopat.pl
Fot. Pixabay.com