Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy zakazujące uboju rytualnego za niekonstytucyjne – niezależnie od skali i przeznaczenia. Oznacza to, że w ubój rytualny będzie znowu dozwolony.
W uzasadnieniu Trybunał Konstytucyjny podkreśla liturgiczny charakter tej czynności bez względu na liczbę zabijanych zwierząt. TK rozszerzył też orzeczenie poza zakres wniosku złożonego przez Związek Wyznaniowy Gmin Żydowskich. Wniosek dotyczył tylko uboju na własne potrzeby, jednak sędziowie uznali, że ubój można stosować bez ograniczeń.
Cała sprawa rozpoczęła się od nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt. Wprowadzono wtedy przepisy o zakazie ubijania zwierząt bez znieczulenia. Nowelizacja miała zmienić wcześniejsze rozporządzenie ministra rolnictwa, które dopuszczało ubój rytualny bez ogłuszenia zwierząt. Było ono szczególnie ważne dla producentów mięsa halal i koszer, którzy swoje produkty eksportowali do krajów muzułmańskich i Izraela. Po wprowadzeniu ustawy zakazującej uboju rytualnego zaprotestował nawet izraelski parlament.
Czytaj także: Ekspert na temat nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt: to krok w stronę cywilizacji
Eksport mięsa koszernego i halal wyceniany jest na 1, 2-1, 5 mld zł. Poza tym profity z mięsa koszernego zyskiwały gminy żydowskie które takiemu mięsu wystawiały certyfikaty. Szacuje się, że czerpią z tego kilkanaście milionów złotych rocznie. Warto zaznaczyć, że nie wszyscy sędziowie opowiedzieli się za niekonstytucyjnością ustawy. Zdanie odrębne złożyło czterech sędziów.
fot: Wikimedia Commons
źródło: polityka.pl