Ograniczenie aktywności przez osoby, które wróciły w ostatnich dniach z krajów azjatyckich lub z Włoch, z regionów, gdzie występują zachorowania na koronawirusa – zalecają rektorzy Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
„Osobom, które w ostatnich dniach wróciły z krajów azjatyckich oraz Włoch, w szczególności z regionów: Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum (nawet jeżeli nie miały kontaktów z osobami chorymi, same czują się dobrze, czują się zdrowe) stanowczo zalecamy ograniczenie aktywności społecznej przez 14 dni (pozostanie w domu), monitoring stanu zdrowia i stały kontakt z inspekcja sanitarną” – komunikaty takiej treści zostały opublikowane na stronach internetowych Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Mari Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Podpisali je rektor UM w Lublinie prof. Andrzej Drop i rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski
Rektorzy tłumaczą, że w związku z sytuacją epidemiologiczną w krajach azjatyckich i we Włoszech są zobowiązani do przestrzegania wytycznych i zaleceń określonych w komunikatach publikowanych na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.
W zamieszczonych komunikatach jest zalecenie, żeby w razie zaobserwowania w ciągu 14 dni niepokojących dolegliwości układu oddechowego powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się natychmiast do lekarza chorób zakaźnych.
„Studenci Uniwersytetu Mari Curie-Skłodowskiej, których dotyczy powyższy komunikat, proszeni są o kontakt z prowadzącymi zajęcia, zaś prowadzący zajęcia powinni w sposób elastyczny umożliwić im zaliczenie zajęć. Pracownicy Uniwersytetu Mari Curie-Skłodowskiej, którzy znajdują się grupie ryzyka i z tego powodu nie mogą świadczyć pracy, są proszeni o poinformowanie o tym fakcie swojego bezpośredniego przełożonego” – napisał rektor UMCS.
Podobnie rektor UM prosi studentów, których dotyczy komunikat, o kontakt z prowadzącymi zajęcia. „Prowadzących zajęcia prosimy o liberalne i elastyczne podejście do sposobu zaliczenia zajęć przez osoby będące w grupie ryzyka” – napisał prof. Drop.
Uniwersytet Medyczny z powodu rozprzestrzeniającego się na świecie koronawirusa wstrzymał do odwołania nabór na studia anglojęzyczne. Decyzja ta – jak informował rzecznik prasowy uczelni dr Włodzimierz Matysiak – w zależności od sytuacji, może być zmieniona, ale „nie wcześniej niż w kwietniu”.(PAP)
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl, Autorka: Renata Chrzanowska