21 i 22 maja br. w Rydze odbył się czwarty już Szczyt Partnerstwa Wschodniego. W tym roku przedstawiciele państw Unii Europejskiej dyskutowali o złagodzeniu przepisów dotyczących ruchu wizowego z UE w stosunku m.in. do obywateli Gruzji i Ukrainy.
Szczyt Partnerstwa Wschodniego odbył się w ubiegły czwartek i piątek (21\22 maja). Uczestniczyły w nim głowy państw członkowskich, szefowie rządów krajów Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego oraz przedstawiciele instytucji unijnych – m. in. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker, Wysoka Przedstawiciel Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Federica Mogherini oraz Komisarz ds. Rozszerzenia i Polityki Sąsiedztwa Johannes Hahn. Polskę na tym Szczycie reprezentowała premier RP Ewa Kopacz.
ZOBACZ TAKŻE: Czy Ukraina jest już bankrutem?
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Głównym tematem rozmów była liberalizacja przepisów wizowych między krajami Unii Europejskiej a Ukrainą i Gruzją. Premier Ewa Kopacz powiedziała, że ustalenia, jakie zapadły na tym szczycie są zadowalające. Jak mówiła podczas rozmów, najważniejsze były dwa cele, które znalazły odzwierciedlenie w deklaracji końcowej.
Pierwszy z nich pozwala jednoznacznie odebrać, że aspiracje europejskie państw Partnerstwa Wschodniego będą realizowane, a drugi, że polityka liberalizacji wiz będzie przyśpieszona.[…] Państwa muszą przyśpieszyć i spełnić postawione przed nimi kryteria. Wówczas Unia Europejska będzie gotowa na taki krok
– powiedziała premier Kopacz.
ZOBACZ TAKŻE: Pokój na Ukrainie jest kluczem do umocnienia rosyjskiej waluty
Partnerstwo Wschodnie to element polityki zagranicznej Unii Europejskiej, działającym od 2009 roku. Odbiorcą jest sześć państw Europy Wschodniej: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina. Inicjatorami jej utworzenia były Polska i Szwecja.