5 lutego Narodowy Bank Ukrainy podjął decyzję o zaprzestaniu przeprowadzania codziennych operacji walutowych dążących do wzmocnienia hrywny. Nie oznacza to jednak, że kurs ukraińskiej waluty będzie całkowicie uwolniony.
W odpowiedzi na zapowiedź banku, kurs hrywny stracił znacząco na wartości. Narodowy Bank Ukrainy twierdzi, że kurs hrywny na być oparty o obiektywne, rynkowe czynniki popytu i podaży. Waleria Hontariewa, szefowa ukraińskiego banku centralnego powiedziała, że w przyszłości należy się spodziewać dużej rynkowej zmienności. Przyznała też, że prowadzone przez bank aukcje walutowe okazały się nieefektywne. Kurs hrywny zareagował bardzo gwałtownie. Jego kurs w stosunku do dolara spadł o 12, 8 proc.
Narodowy Bank Ukrainy podniósł też stopy procentowe z 14 do 19 proc. Powodem decyzji o podwyższeniu stóp jest ryzyko inflacji jakie grozi Ukrainie. W ujęciu rocznym w grudniu 2014 r. ceny wzrosły o ok. 24, 9 proc. Na wzrost cen ma i będzie nadal mieć osłabianie hrywny, wzrost opłat administrowanych ale też konflikt na wschodzie kraju. Ukraiński bank chce skłonić kapitał do napływania i ustabilizować sytuację ekonomiczną w kraju.
Czytaj także: Independent Trader: Dolar - kupować czy sprzedawać?
źródło: bankier.pl
fot: pixabay.com