Krakowskie szopkarstwo zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Sposób w jaki przedstawiono polską kandydaturę we wniosku został bardzo wysoko oceniony przez komitet. To pierwszy wpis z Polski na liście.
Wyboru dokonano na 13. sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Port Louis na Mauritiusie (27 listopada–1 grudnia 2018 r.). Zgodnie z zasadami kandydatury przedstawiły – w formie prezentacji – delegacje krajowe. Polski komitet ds. UNESCO podkreślił, że wniosek ws. krakowskiego szopkarstwa został bardzo wysoko oceniony.
Tym samym, szopkarstwo dołączyło do około 400 wpisów dotyczących zjawisk związanych z kulturą i tradycją z całego świata. Informację o polskim wpisie na listę podał m.in. profil UNESCO na Twitterze.
Czytaj także: Wicepremier odpowiada \"Gazecie Wyborczej\": Szopkę to wy robicie
? BREAKING
New inscription on the #IntangibleHeritage List: Nativity scene (szopka) tradition in Krakow. Congratulations #Poland?? ! ?
ℹ️ https://t.co/Lli4APisjg #LivingHeritage pic.twitter.com/3jeTracAxx
— UNESCO (@UNESCO) 29 listopada 2018
Członkowie polskiej delegacji podzielili się swoimi wrażeniami na Facebooku.
Krakowskie szopkarstwo
Wniosek o wpisanie na listę krakowskiej tradycji szopkarstwa złożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w porozumieniu z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Był to pierwszy polski wniosek w historii.
Szopki krakowskie to bogato zdobione, wielowieżowe konstrukcje, w kształcie scen. Swoją budową nawiązują do zabytków Krakowa, jednocześnie przedstawiając misterium Bożego Narodzenia. Przyjmuje się, że tradycja szopkarstwa krakowskiego rozpoczęła się w II połowie XIX wieku. Wtedy bowiem wykształciły się cechy architektoniczne szopek, które odróżniają je od innych tego typu konstrukcji.
Typowa krakowska szopka nawiązuje swoim wyglądem do zabytków, w szczególności kościołów. Są to smukłe budowle, z dominującymi gotyckimi wieżami, renesansowymi arkadami i attykami, a niekiedy barokowymi kopułami. Szopka krakowska składa się zazwyczaj z nieparzystej liczby wież. Ich zwieńczeniem są wizerunki orła z godła Polski, lub chorągwie w barwach narodowych, ewentualnie krakowskich.
Źródło: UNESCO, Facebook, Twitter