Towarzystwo Przyjaciół Chełmży zadecydowało o podjęciu prac nad filmem, który poświęcony będzie kpt. Mieczysławowi Szczepańskiemu. Był to „cichociemny”, który został zamordowany przez Urząd Bezpieczeństwa w 1945 roku.
Mieczysław Szczepański urodził się 21 września 1919 roku w Chełmży. Brał udział w kampanii wrześniowej. Po zwolnieniu z niewoli radzieckiej przedostał się na Węgry, gdzie został internowany. Udało mu się zbiec i trafił najpierw do Francji, a później Wielkiej Brytanii.
Przeszedł specjalne przeszkolenie i jako „cichociemny” został zrzucony do okupowanego kraju w nocy z 4 na 5 maja 1944 roku. Był zaangażowany w działalność konspiracyjną,
W październiku 1944 roku kpt. Mieczysław Szczepański wyjechał do Lublina, gdzie miał objąć stanowisko komendanta inspektoratu. Nawiązał kontakt organizacyjny z „cichociemnym” Czesławem Rossińskim ps. „Jemioła”.Z nim omawiano projekt zamachu lubelskiej Armii Krajowej na przewodniczącego Krajowej Rady Narodowej Bolesława Bieruta i przewodniczącego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego Edwarda Osóbkę Morawskiego
Czytaj także: „Jastrząb” i „Żelazny” – bracia wyklęci, legendy antykomunistycznego podziemia Lubelszczyzny (biografia)
-opowiadał o losach Szczepańskiego portalowi chelmza.naszemiasto.pl – Franciszek Kuczka, który będzie odpowiadał za scenariusz filmu.
Dzielny żołnierz został aresztowany przez NKWD na początku 1945 roku. Wojskowy Sąd Okręgowy w Lublinie skazał go na karę śmierci, która została wykonana 12 kwietnia 1945 roku.
Autor scenariusz dotarł do rodziny Szczepańskiego. Film ma opowiadać o życiu i walce „cichociemnego”. Skierowany ma być przede wszystkim do młodzieży. W Chełmży jest m.in. tablica poświęcona Szczepańskiemu, ulica a Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych ma go za patrona. Mimo to, jak podkreśla autor artykułu na chelmza.naszemiasto.pl – Marcin Seroczyński – postać dzielnego żołnierza jest słabo znana mieszkańcom.
Źródło: chelmza.naszemiasto.pl
Fot. Cezary Bronszkowski/wMeritum.pl