Miasteczko Urzędów w województwie lubelskim jest obecnie siedzibą gminy wiejskiej. Od 1 stycznia sytuacja ulegnie zmianie. Po 146 latach, miejscowości zostaną przywrócone prawa miejskie.
Lubelscy regionaliści przyznają, że Urzędów w pełni zasługuje na posiadanie praw miejskich. Świadczą o tym źródła historyczne, z których dowiadujemy się, że miejscowość posiadała przywileje miejskie od 1405 roku. W okresie swojej świetności Urzędów pełnił funkcję siedziby władz powiatu, odbywały się tu sejmiki ziemi lubelskiej, prawdopodobnie również grodzkie. Ważną postacią dla Urzędowa był Mikołaj Rej, który w 1548 roku piastował urząd wójta.
Potop szwedzki, zabory, złupienie miasta przez kozaków Chmielnickiego, doprowadziły do upadku znaczenia miejscowości. Władze carskie ukazem z 1869 roku zniosły prawa miejskie.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Wieś gminna straci wójta, a odzyska burmistrza 1 stycznia 2016 roku. Mieszkańcy natomiast będą mogli nazywać siebie mieszczanami. Zdaniem politologów decyzja nie ponosi żadnych poważnych konsekwencji i ma jedynie znaczenie symboliczne.
Gdybyśmy teraz nie wystąpili o status miasta, to z każdym dziesięcioleciem, z każdym kolejnym rokiem, ta świadomość miejskości, wielkości znaczenia Urzędowa, by była coraz mniejsza. – tłumaczy urzędowski regionalista i historyk Marian Surdacki, prof. KUL.
Wójt Urzędowa – Jan Woźniak zapewnił, że charakter urbanistyczny miasta, mnogość zabytków oraz tradycje regionalne zapewnią miastu godne miejsce na mapie lubelskich miast.
[mom_video type=”youtube” id=”nyMxPdgiNM4″]
Źr.: lublin.tvp.pl
Fot.: YouTube printscreen / Hex 680