Zawód dziennikarza może być niebezpieczny. Zwłaszcza, gdy jest się korespondentem wojennym, bo wtedy niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku. Waldemar Milewicz przekonał się o tym na własnej skórze. 7 maja 2004 roku, dokładnie 12 lat temu, zginął w zamachu, relacjonując dla nas wojnę w Iraku.
Dziennikarz
Waldemar Milewicz urodził się 20 sierpnia 1956 roku w Dobrym Mieście. Studiował psychologię. W 1981 roku trafił do TVP. Realizował dokumenty i reportaże dla dziennika telewizyjnego. Prowadził część zagraniczną Dziennika. Od 1988 roku kierował Redakcją Wymiany i Korespondentów Zagranicznych, jako części Dyrekcji Programów Informacyjnych. Od 1991 roku publicysta Działu Zagranicznego TAI. Rok później dołączył do takiego samego działu w redakcji Wiadomości.
Korespondent wojenny
Milewicz zasłynął jako korespondent wojenny. Relacjonował najważniejsze konflikty świata, ale także inne tragiczne wydarzenia. Pokazywał nam jak wyglądały konflikty oraz katastrofy w Bośni, Rwandzie, Kosowie, Abchazji, Kambodży, Somalii, Hiszpanii, Turcji i Rumunii. Zasłynął cyklem reportaży dziwny jest ten świat. Ostatni konflikt, który relacjonował, to II wojna w Zatoce Perskiej (od 2003 roku). Jak się później okazało to była jego ostatnia wojna…
Śmierć
7 maja 2004 roku podróżował samochodem z Bagdadu do Karbali i Nadzafu. Razem z nim jechała jego ekipa: Algierczyk z polskim paszportem Mounir Buamrane, montażysta oraz Jerzy Ernst, operator kamery. Samochód został ostrzelany z karabinu maszynowego. Milewicz i Buamrane zginęli, a Ernst został ranny. Pochowano go na warszawskich Powązkach.
Tragiczna pomyłka?
Sprawa śmierci Milewicza przewija się w sprawie WSI. W tym samym czasie w Iraku przebywał pracownik gabinetu politycznego ówczesnego ministra Romualda Szeremetiewa i firmy zbrojeniowej handlującej bronią, który nazywał się…Waldemar Milewicz. Prawdopodobnie dziennikarz został namierzony na lotnisku i rozpoznany przez terrorystów jako handlarz bronią. To dlatego prawdopodobnie zginął. Nie wiedziano jak wyglądał handlarz i dlatego pomylono go z reporterem.
Wyróżnienia i odznaczenia
Reporter był wiele razy nagradzany. Otrzymał m.in. Wiktora i Telekamerę, a także Polskiego Pulitzera. Odznaczono go również odznaczeniami (Krzyż oficerski i Krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 2003 i 2004, pośmiertnie).
źr. polskieradio.pl; uwazamrze.pl
fot. forum. sebastos.pl
Czytaj również: Ron Paul kandydatem na Sekretarza Stanu w przypadku zwycięstwa Trumpa?