Już za kilkadziesiąt godzin, w niedzielę 21 października odbędą się wybory samorządowe. Przy urnach zadecydujemy, kto będzie rządził naszymi małymi Ojczyznami przez kolejne pięć lat. Dziś o północy rozpoczyna się cisza wyborcza. Publikowane są ostatnie przedwyborcze sondaże. Jeden z nich dotyczy kandydatów na prezydenta Warszawy. Kto wygra w stolicy? Rafał Trzaskowski czy Patryk Jaki?
Cisza wyborcza rozpocznie się 24 godziny przed rozpoczęciem głosowania i trwa do jego zakończenia. Oznacza to, że zakaz agitacji będzie obowiązywał już o północy z piątku na sobotę. Zakończy się natomiast o godz. 21 w niedzielę. W tym czasie kandydatów, dziennikarzy oraz obywateli obowiązują przepisy przewidziane w kodeksie wyborczym. W sieci publikowane są ostatnie spekulacje wyborcze. Pojawił się również najnowszy sondaż dla TVN24 i Faktów TVN. Powody do zadowolenia ma Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej.
Trzaskowski przed Jakim… i długo, długo nikt
Z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown dla TVN24 i Faktów TVN wynika, że w pierwszej turze wyborów samorządowych w Warszawie Rafał Trzaskowski może liczyć na poparcie 42 procent badanych. Drugie miejsce zajmuje kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki, na którego chce głosować 30 proc. badanych.
Czytaj także: Wybory samorządowe 2018: Nawet milion złotych kary za złamanie ciszy wyborczej. PKW ostrzega obywateli [WIDEO]
Pozostali kandydaci mogą liczyć na znacznie mniejsze poparcie. Na trzecim miejscu znaleźli się Jan Śpiewak (Wygra Warszawa), Andrzej Rozenek (SLD Lewica Razem) i Justyna Glusman (Miasto Jest Nasze – Ruchy Miejskie). Wszyscy mają poparcie na poziomie 3 procent.
Na kolejnych pozycjach znaleźli się się: Marek Jakubiak (Kukiz’15) – 2 proc., Janusz Korwin-Mikke (Wolność w Samorządzie), Jacek Wojciechowicz (Akcja Warszawa), Piotr Ikonowicz (Ruch Sprawiedliwości Społecznej) i Jakub Stefaniak (Polskie Stronnictwo Ludowe). Wszyscy otrzymali po 1 proc. głosów. Pozostałych kandydatów nie wskazała żadna z ankietowanych osób.
Wybory samorządowe 2018
Wybory samorządowe 2018 zostały zarządzone 13 sierpnia 2018 roku. I tura odbędzie się 21 października, natomiast II tura wyborów na włodarzy, dwa tygodnie później – 4 listopada. W wyborach tych wybierani będą wójtowie gmin, burmistrzowie, prezydenci miast oraz radni dzielnicowi, gminni (w tym miejscy), powiatowi i wojewódzcy.
Wybory te będą odbywać się po znaczącej nowelizacji prawa wyborczego. Została ona wprowadzona ustawą z 11 stycznia 2018 o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Jej najważniejszymi elementami były:
- wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast;
- wydłużenie z 4 do 5 lat kadencji organów samorządowych (wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, rady gmin, powiatów i sejmiki województw);
- ograniczenie jednomandatowych okręgów wyborczych do gmin do 20 tys. mieszkańców. Wcześniej nie obowiązywały jedynie w miastach na prawach powiatów oraz dzielnicach m.st. Warszawy;
- ograniczenie możliwości głosowania korespondencyjnego jedynie dla osób niepełnosprawnych;
- wprowadzenie dwóch rodzajów komisji obwodowych: jedna będzie organizować głosowanie, a druga ustalać wyniki głosowania;
- zwiększenie uprawnień mężów zaufania i wprowadzenie instytucji obserwatorów społecznych.
Źródło: Wprost.pl, wMeritum.pl