Do dyskusji publicznej powrócił temat regulacji związanych z zawieraniem umów cywilnoprawnych. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej wskazała, że na razie resort przygląda się statystykom, a w przypadku zwiększonej liczby umów o dzieło weźmie pod uwagę ich oskładkowanie. Do zapowiedzi minister Rafalskiej w mocnych słowach odniósł się publicysta Łukasz Warzecha.
Byłabym ostrożna z wychwalaniem zwłaszcza przedłużających się umów o dzieło, bo zawsze musimy myśleć o swojej przyszłości emerytalnej, niezależnie ile mamy lat. Kiedyś ta emerytura nas dopadnie. Ta przyszłość emerytalna osób nieustannie zatrudnianych na umowę o dzieło jest iluzoryczna, niegwarantująca uprawnień do przyszłych świadczeń – mówiła w styczniu 2017 roku minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Obecnie znów podjęła temat umów o dzieło, podkreślając, że na razie resort przygląda się statystykom. W przypadku zwiększonej ich ilości za jakiś czas, ministerstwo weźmie pod uwagę oskładkowanie także umów o dzieło. Miałoby to przekonać pracodawców do zawierania umów o prace.
Czytaj także: Rafalska o oskładkowaniu umów o dzieło: \"Nie cofniemy się przed bardziej radykalnymi rozwiązaniami\
Rafalska o oskładkowaniu umów o dzieło: „Nie cofniemy się przed bardziej radykalnymi rozwiązaniami”
Uważnie monitorujemy, co się dzieje na rynku pracy po wprowadzeniu godzinowej stawki minimalnej 13 zł na umowy-zlecenia. (…) Na razie nie chcemy generalizować i wyciągać wniosków po miesiącu, ale jeśli skokowo wzrośnie liczba umów o dzieło, nie cofniemy się przed bardziej radykalnymi rozwiązaniami – mówi Elżbieta Rafalska w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”.
Rafalska o umowach o dzieło: ”Nie dopuścimy do tego, by trwała zabawa w kotka i myszkę” #CoByTuJeszczeOskładkować?https://t.co/4wy3JhWylw pic.twitter.com/dF7z0DRPL4
— Wolny rynek (@wolny_rynek) 19 lutego 2017
Łukasz Warzecha zamieścił na Twitterze wpis, w którym w mocnych słowach odnosi się do planów minister Elżbiety Rafalskiej. Publicysta krytycznie ocenia zaangażowanie ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej w reformę prawa pracy.
A moglibyście się łaskawie odwalić od moich pieniędzy i nie martwić o moją przyszłość? https://t.co/5GpV81kYj2
— Łukasz Warzecha (@lkwarzecha) 20 lutego 2017
Źródło: Twitter.com/lkwarzecha
Fot. flickr.com