Na wysokiej jakości papierze ma spisywać od kwietnia ustawy Wielka Brytania. Do tej pory niezmiennie robiono to na welinie – cienkim pergaminie produkowanym z cielęcej skóry.
Komisja do spraw administracyjnych Izby Gmin stwierdziła, że zamiana pergaminu na wysokiej jakości papier przyniesie oszczędności w wysokości 80 tysięcy funtów rocznie. Trwałość specjalnego papieru ma sięgać pięciuset lat, co i tak słabo wypada przy pergaminie. Ten ostatni potrafi wytrzymać nawet kilka tysięcy lat.
Ustawy w Wielkiej Brytanii, oprócz wersji elektronicznej, są spisywane w dwóch kopiach. Jedna trafia do archiwum parlamentu, a druga do Archiwów Narodowych.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
To nie pierwsza próba odejścia w Wielkiej Brytanii od zapisywania ustaw na pergaminie. Próbowano to zrobić w 1999 roku, jednak wówczas sprzeciw był zbyt duży. Teraz również nie brakuje głosów protestu. Część osób argumentuje to mniejszą trwałością papieru, a część niechęcią do zerwania z tradycją.
Wszystkie nasze najważniejsze historyczne dokumenty, od Wielkiej Karty i średniowiecznego Ewangeliarza z Lindisfarne zostały sporządzone na welinie i dlatego trwają, tak że i przyszłe pokolenia będą mogły docenić i zrozumieć naszą wspólną historię
– mówiła Sharon Hodgson.
Wielka Brytania jest krajem bardzo przywiązanym do tradycji i każdy krok do zerwania z nią jest tam bardzo trudny do wykonania.
Czytaj także: Krzysztof Wyszkowski odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski