W wieku 91 lat zmarł Wojciech Jaruzelski. Komunistyczny generał był odpowiedzialny za wprowadzenie stanu wojennego w Polsce w 1981 r.
Czytaj także: Wybory do Parlamentu Europejskie – relacja live
Niedawno obiegła nas informacja – podana przez fakt.pl – o śmierci Jaruzelskiego, jednak wtedy okazała się ona nieprawdziwa.
Czytaj także: Wojciech Jaruzelski żyje, ale jest w ciężkim stanie
Jaruzelskiego choroba trapiła od kilku lat. W niedzielę 11 maja dostał udaru i został przewieziony do warszawskiego szpitala przy ul. Szaserów. Przebywał tam na oddziale intensywnej terapii.
Jeszcze wczoraj stan komunistycznego generała był dobry i lekarze zastanawiali się czy nie wypisać go ze szpitala. Dzisiaj zakończył swoje życie.
Jaruzelski borykał się z problemami krążenia. Trzy lata temu, po ciężkim zapaleniu płuc, lekarze zdiagnozowali u niego nowotwór. Przeszedł szczegółowe badania na podstawie których stwierdzono, że to chłoniak. Od tego momentu Wojciech Jaruzelski bardzo często trafiał do szpitala. W szczególności w rocznice wprowadzenia stanu wojennego, 13 grudnia.
>> Czytaj także: Prawdziwa „Księga Zasług” Wojciecha Jaruzelskiego
W 2008 r. IPN oskarżył Wojciecha Jaruzelskiego, jako stojącego na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Prokuratorzy stawiali mu zarzuty popełnienia zbrodni komunistycznej, które miała polegać na kierowaniu związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym, mającym na celu popełnianie przestępstw. Zarzucono mu także podżeganie członków Rady Państwa PRL do przekroczenia swoich kompetencji w celu wprowadzenia stanu wojennego. W osobnym procesie oskarżono Jaruzelskiego o sprawstwo kierownicze w masakrze robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 r.
Jednak wszystkie te procesy zostały umorzone na wniosek biegłych. Powodem wtedy był zły stan zdrowia sądzonego.
Wojciech Jaruzelski urodził się 6 lipca 1923 r. w Kurowie. Był ministrem obrony narodowej (1968 – 1983). W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. stanął na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, która wprowadziła stan wojenny w Polsce. Od 1981 do 1989 r. był I sekretarzem KC PZPR. W 1989 r. został także prezydentem RP i funkcję tę pełnił do 1990 r.
Czytaj także: Chcą zrobić film o ostatnim Żołnierzu Wyklętym