W środę na wrocławskim Rynku stanęła poruszająca wystawa w ramach akcji Dar dla Aleppo. Uwagę przykuwają zwłaszcza rysunki wykonane przez dzieci, naocznych świadków wojny. W wernisażu udział wzięli m.in. biskup Andrzej Siemieniewski, Ewa Mańkowska, wicemarszałek województwa dolnośląskiego oraz przedstawiciele władz samorządowych.
Wystawa przedstawia niezwykle poruszające obrazy wojny w Syrii. Jej najważniejszą częścią są rysunki wykonane przez syryjskie dzieci, najczęściej w wieku 7-11 lat. – Dzieci te właściwie nie znają świata bez wojny. Ich rysunki są bardzo dosłowne, dlatego odmalowują dramat ludności cywilnej w sugestywny i wyrazisty sposób. Nie sposób przejść obok nich obojętnie – mówi Anna Szarycz, doradca prezydenta Wrocławia i ambasador akcji Dar dla Aleppo. Wystawę uzupełniają zdjęcia, przede wszystkim zniszczonych syryjskich miasta, ale również cywili, którzy zdołali uciec przed wojną i mieszkają dziś w obozach dla uchodźców.
Czytaj także: Akcja \"Dar dla Aleppo\" nabiera tempa. Nowi ambasadorzy włączyli się w zbiórkę pieniędzy na remont szpitala w Syrii
Celem akcji Dar dla Aleppo jest zebranie funduszy na wyposażenie sali operacyjnej szpitala św. Ludwika w Aleppo. Niezbędny jest specjalistyczny sprzęt, m.in. kardiochirurgiczny, respiratory czy rentgen do operacji ortopedycznych i neurologicznych, ale także generator prądu oraz urządzenia do uzdatniania wody. – Syryjczycy marzą o powrocie do normalności. Najpilniej potrzebna jest im pomoc pozwalająca podjąć odbudowę domów i infrastruktury, a także podstawowych rzeczy dających poczucie bezpieczeństwa. Służba zdrowia to jedna z najważniejszych kwestii w tym względzie. Pomóżmy lekarzom leczyć chorych i cierpiących w Aleppo – podkreśla prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, ambasador akcji Dar dla Aleppo.
W wernisażu wystawy dla Aleppo udział wzięli m.in. wicemarszałek województwa dolnośląskiego Ewa Mańkowska, wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Jerzy Skoczylas, a także biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Andrzej Siemieniewski. Wystawę w Rynku, po północnej stronie, można będzie oglądać do 15 maja. Część rysunków z wystawy będzie można wylicytować podczas specjalnego koncertu „Arcymistrzowie. Dar dla Aleppo” w Narodowym Forum Muzyki, 18 czerwca 2017 r.
Akcję Dar dla Aleppo zainicjowały cztery kościoły chrześcijańskie z Dolnego Śląska – katolicki, ewangelicko-augsburski, prawosławny i greckokatolicki. Zaangażowały się w nią, oprócz dolnośląskich władz wojewódzkich i samorządowych, również najważniejsze instytucje kultury, edukacji i biznesu z regionu. – Bardzo się cieszę, że ekumeniczny apel o pomoc dla szpitala św. Ludwika w Aleppo spotyka się z ogromną życzliwością wśród mieszkańców Dolnego Śląska. Na taką skalę po raz pierwszy kościoły chrześcijańskie naszej małej ojczyzny i tak wiele instytucji samorządowych, izb gospodarczych, zawodowych czy przedstawicieli świata kultury jednoczy się wokół wspólnego dobra, aby pomóc chorym i cierpiącym, naszym braciom i siostrom w Syrii. Możemy być dumni, że jako Dolnoślązacy realizujemy tę inicjatywę wspólnie, ponad wszelkimi podziałami – mówi biskup Andrzej Siemieniewski.
Źródło: inf. prasowa