Fundacja im. Stefana Batorego opublikowała raport „Mowa nienawiści, mowa pogardy”, który zawiera wyniki najnowszych badań dotyczących przemocy werbalnej wobec grup mniejszościowych. Prezentacja raportu odbyła się 27 lutego w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.
W raporcie znalazł się podtytuł „Decyzje wyborcze a stosowanie mowy nienawiści”. Ta część badania dotyczyła stosowania mowy nienawiści wśród wyborców poszczególnych ugrupowań politycznych w Polsce.
W odniesieniu do dorosłych zauważono też znaczące różnice w deklaracjach stosowania mowy nienawiści wśród wyborców różnych partii politycznych. W tym przypadku uwzględniono jedynie osoby deklarujące oddanie w ostatnich wyborach głosu na partię, która dostała się do parlamentu. Nie zaobserwowano różnicy w deklaracji stosowania mowy nienawiści pomiędzy wyborcami Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej.
Czytaj także: Wybory parlamentarne 2015 [Relacja na żywo]
Wśród pozostałych wyborców najczęściej stosowanie mowy nienawiści deklarowali ci głosujący na ugrupowanie Kukiz’15, a najrzadziej – wyborcy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Traktujemy jednak nasze wyniki z ostrożnością, ponieważ liczebność głosujących na dwa ostatnie ugrupowania była mała, a przez to uzyskane wyniki obarczone są większym błędem statystycznym – czytamy w raporcie.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Batorego osoby głosujące na PSL najrzadziej posługują się mową nienawiści.
Cały raport można przeczytać TUTAJ
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Batorego osoby głosujące na PSL najrzadziej posługują się mową nienawiści.
— Janusz Piechociński (@Piechocinski) 3 marca 2017
Źródło: Twitter.com/Piechocinski, batory.org.pl
Fot. Wikimedia/Katarzyna Czerwińska