Wybory prezydenckie w Polsce zbliżają się wielkimi krokami. Sondażownie co pewien czas sprawdzają poparcie, jakim cieszą się potencjalni kandydaci. Pracownia Social Changes przeprowadziła sondaż dla portalu wPolityce. Z badania wynika, że Andrzej Duda jest zdecydowanym faworytem wyborów prezydenckich w 2020 r.
Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się w 2020 roku. Ostatnie sondaże wskazują, że w szeregach opozycji w dalszym ciągu nie wyłonił się lider, który byłby w stanie poważnie zagrozić Andrzejowi Dudzie.
Badanie pracowni Social Changes opublikowano w dwóch wariantach. Pierwszy uwzględnia tylko osoby zdecydowane. Andrzej Duda ma w nim aż 45 proc. poparcia. Drugi jest Donald Tusk z wynikiem 21 proc., a trzeci – Robert Biedroń (8,2 proc.).
Pozostali potencjalni kandydaci pozostają daleko w tyle. Kolejne miejsca zajmują: Paweł Kukiz (6,7 proc.), Rafał Trzaskowski (5,2 proc.), Władysław Kosiniak Kamysz (4,3 proc.), Janusz Korwin-Mikke (3,4 proc.), Barbara Nowacka (2,7 proc.), Grzegorz Braun (1,9 proc.) i Bartosz Arłukowicz (1,7 proc.).
W drugim wariancie, który uwzględnia osoby niezdecydowane (26,9 proc.), Andrzej Duda ma poparcie na poziomie 32,6 proc., a Donald Tusk – 15,2 proc. Trzecie miejsce zajmuje Robert Biedroń (5,9 proc.). Za nim jest Paweł Kukiz z wynikiem 4,8 proc. Rafał Trzaskowski może liczyć na 3,7 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz – na 3,1 proc., Janusz Korwin Mikke – 2,4 proc., Barbara Nowacka – 2 proc., Grzegorz Braun – 1,4 proc., a Bartosz Arłukowicz – na 1,3 proc. Odpowiedź „inny kandydat” wybrało 0,7 proc. respondentów.
Sondaż zrealizowano w dniach 19–24 lipca metodą CAWI na panelu internetowym. Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie 1064 Polaków.
Wybory prezydenckie w Polsce 2020
Wybory prezydenckie w Polsce odbywają się co 5 lat na zarządzenie marszałka Sejmu. Osoba, która chce kandydować na prezydenta musi mieć skończone 35 lat. Do zgłoszenia potrzeba poparcia co najmniej 100 000 obywateli, mających prawo wybierania do Sejmu. Zgłoszenia takiego dokonuje komitet wyborczy udzielający formalnego poparcia. Po zebraniu podpisów komitet można zgłosić Państwowej Komisji Wyborczej.
Prezydentem zostaje ten kandydat, który otrzyma w głosowaniu ponad połowę wszystkich ważnie oddanych głosów. Frekwencja nie decyduje o ważności wyborów. Jeśli I tura nie okaże się rozstrzygająca, dwa tygodnie później odbywa się II tura. Uczestniczą w niej dwaj kandydaci z największą liczbą głosów. Osoba piastująca urząd Prezydenta może ubiegać się o reelekcję tylko raz.
Andrzej Duda w 2015 roku pokonał w II turze wyborów Bronisława Komorowskiego, zdobywając poparcie równe 51,55 proc. Jego kadencja kończy się w 2020 roku.
Źródło: dorzeczy.pl