Międzynarodowa burza wokół nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej już nieco przycichła, ale dziennikarzom Polsat News i „Rzeczpospolitej” udało się dotrzeć do tzw. „przekazów dnia”, które Kancelaria Premiera rozsyłała w tamtym okresie do ministerstw. Na ich podstawie, politycy rządu tworzyli swoje wypowiedzi dla mediów.
Pod pismem znajduje się podpis Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W treści znajdują się tezy jakie powinni w swoich wypowiedziach zawrzeć ministrowie. Pojawiły się również sugestie odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Przekaz został określony jako „rekomendowany do zastosowania w działaniach komunikacyjnych prowadzonych przez państwa ministerstwa”.
W treści pisma skierowanego do ministrów przypomniano podstawowe fakty historyczne dotyczące II wojny światowej i Holokaustu. Ministrowie powinni w swoich wypowiedziach przypominać, że nikt nigdy działając w imieniu państwa polskiego nie podjął się współpracy z nazistami, a Polska nie może zgodzić się na przypisywanie państwu odpowiedzialności za Holokaust.
W treści przytoczono również cytaty Szewacha Weissa i sekretarza generalnego przedwojennej Sekcji Żydowskiej Centralnej Komisji Związków Zawodowych Szmula Zygielbojma, który popełnił samobójstwo w akcie sprzeciwu wobec bierności Zachodu na zagładę Żydów. Przytaczanie tych cytatów było rekomendowane przez Kancelarię Premiera.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Ministrom zalecano również wyrażanie oczekiwania na działania Polskiej Fundacji Narodowej. Zaproponowano również odpowiedź na pytania o Jedwabne. Szefowie resortów mieli odpowiadać, że „przypadki pogromów na Żydach zdarzały się w całej okupowanej Europie, również w Polsce”.
Źródło: onet.pl
Fot.: flickr.com/P. Tracz / KPRM