W mediach społecznościowych opublikowane zostało nagranie obrazujące, jak wyglądają obecnie warunki pogodowe pod K2. Silny wiatr chwilowo uniemożliwia dalsze działania polskich himalaistów, którzy niecierpliwie czekają na poprawę pogody. Według prognoz ma to nastąpić pod koniec tygodnia.
Narodowa Wyprawa zeszła chwilowo na drugi plan ze względu na to, że członkowie ekipy, której celem jest zdobycie szczytu K2 położonego 300 km od Nanga Parbat kilka dni temu ruszyli na pomoc Tomaszowi Mackiewiczowi oraz Elisabeth Revol, którzy utknęli na ośmiotysięczniku.
W niedzielę dwa helikoptery zabrały ze zboczy Nanga Parbat polskich alpinistów Adama Bieleckiego, Denisa Urubkę, Jarosława Botora i Piotra Tomalę oraz uratowaną przez nich Elisabeth Revol. Kobieta już trafiła do szpitala w Islamabadzie, a Polacy spędzili noc w hotelu w pakistańskim Skardu. Niestety nie udało się uratować Tomasza Mackiewicza, który wraz z Revol zdobył szczyt Nanga Parbat.
Warunki pogodowe pod K2: Silny wiatr blokuje wyprawę
Po zakończeniu akcji ratunkowej powrócił temat Narodowej, zimowej wyprawy na K2. Ze względu na warunki pogodowe nie może być ona chwilowo kontynuowana.
Cała ekipa polskich himalaistów (zarówno Ci w bazie pod K2, jak i Ci w Skardu) odpoczywa. Pogoda nie pozwala ani na dalsze wspinanie, ani na powrót Denisa, Adama,Piotrka i Jarka ze Skardu do bazy.W ekipie panuje dobry nastrój. Bardzo się cieszę, że Denis, Adam,Piotrek i Jarek tam sobie odpoczną – powiedział w rozmowie z TVP Info Krzysztof Wielicki, kierownik zimowej wyprawy na K2.
Dziś portal TVP Info opublikował nagranie, które ukazuje warunki pogodowe panujące obecnie w bazie pod K2. Pojawiły się pytania, czy wyprawa będzie kontynuowana.
TYLKO W TVP
Tak wyglądają obecnie warunki pogodowe pod #K2. Filmik dostaliśmy od członków naszej ekipy. Zobaczcie, z jak silnym wiatrem muszą walczyć członkowie wyprawy.#K2dlaPolakow #wieszwiecej pic.twitter.com/m5hpJLdzwL— TVP Info ?? (@tvp_info) 30 stycznia 2018
Michał Leksiński, rzecznik narodowej zimowej wyprawy na K2, poinformował dziś na Twitterze, kiedy możemy spodziewać się wznowienia akcji górskiej.
Wznowienie akcji gorskiej na K2 najprawdopodobniej w okolicach 02.02.18 #K2dlaPolakow – napisał na Twitterze.
Wznowienie akcji gorskiej na K2 najprawdopodobniej w okolicach 02.02.18 #K2dlaPolakow
Resumption of K2 climbing most probably around 02.02.18 #K2dlaPolakow
— Michal Leksinski (@michalleksinski) 30 stycznia 2018
Narodowa zimowa wyprawa na K2
Narodowa wyprawa na K2 ma potrwać jeszcze półtora miesiąca. Do tej pory udało założyć się dwa z planowanych czterech obozów. 29 grudnia uczestnicy polskiej wyprawy na K2 wylecieli do Pakistanu, skąd jeepami udało się do Askole. W zespole, którym kieruje Krzysztof Wielicki jest w sumie 13 osób. Wśród nich m.in Adam Bielecki, Maciej Bedrejczuk czy Artur Małek. 3 stycznia himalaiści wyruszyli w kierunku bazy pod K2. W sumie w karawanie, która transportowała sprzęt uczestniczyło ponad 100 tragarzy. Pod K2 polska ekipa dotarła po siedmiu dniach, zgodnie z planem. Polscy himalaiści planują wejść na ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik.
Dotąd Polacy dwukrotnie próbowali zdobyć K2 zimą. Jedną – tragicznie zakończoną – ekspedycję zorganizowali też Rosjanie. Najwyżej, bo na wysokość około 7600 metrów, w 2003 r. dotarli Marcin Kaczkan, Piotr Morawski i Denis Urubko. W wyprawie bierze udział 13 uczestników. To grupa najbardziej doświadczonych polskich himalaistów i alpinistów. Są wśród nich Adam Bielecki, Janusz Gołąb, Marcin Kaczkan, Dariusz Załuski i Artur Małek.
K2, mierzący 8611 metrów, jest drugim co do wysokości szczytem na świecie. Z czternastu głównych ośmiotysięczników 10 znajduje się w Himalajach, a 4 w Karakorum. Na dziewięć z nich pierwszego zimowego wejścia dokonali Polacy.
Źródło: Twitter.com/TVP_Info, Wprost.pl