W sieci od kilku dni dostępny jest niezwykły spot ukazujący krakowskie Stare Miasto w zupełnie oryginalny sposób. Dzięki wyłączeniu oświetlenia miejskiego i wykorzystania specjalnych lamp i dronów, słynne zabytki nabrały zupełnie nowego charakteru.
Niezwykły spot został przygotowany przez krakowski urząd miejski. W tym roku mija równo 40 lat od wpisania historycznego centrum Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To właśnie z tej okazji stworzono niepowtarzalny klip.
Najtrudniejszym zadaniem było wyciemnienie zabytków. Musieliśmy całkowicie wyłączyć oświetlenie ulic i kamienic. Umówiliśmy się z właścicielami kamienic, że nie włączą w nocy oświetlenia. Ale na ulicach cały czas była straż miejska, która czuwała nad bezpieczeństwem i pilnowała też by ktoś przypadkiem nie włączył światła. Mam nadzieję że ludzie na nowo odkryją dziedzictwo kulturalne Krakowa i poczuć jego magię” – mówi w rozmowie z RMF FM Katarzyna Olesiak z wydziału kultury.
Aby przystąpić do kręcenia, musieliśmy zbudować od zera lampę oraz drona, który ją uniesie. Lampa składa się z dziesięciu modułów LED o mocy 100W każdy, co w sumie dało nam moc światła około 120 tys. lumenów (na oko równowartość 100 żarówek 100W). – tłumaczy Łukasz Sakiewicz, autor filmu.
Historyczne centrum Krakowa zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa w 1978 r., czyli jako jedno z pierwszych 12 obiektów na świecie. Obszar wpisany obejmuje Stare Miasto w obrębie dawnych murów, Wzgórze Wawelskie oraz dzielnicę Kazimierz ze Stradomiem. W 2010 r. została utworzona strefa buforowa dla obszaru wpisanego.
Stare Miasto Krakowa, dawnej stolicy Polski, rozciąga się u stóp Zamku Królewskiego na Wawelu. XIII-wieczne miasto kupieckie posiada największy w Europie rynek, liczne zabytkowe kamienice oraz bogato wyposażone pałace i kościoły. O świetnej przeszłości Krakowa świadczą fragmenty XIV-wiecznych murów miejskich, położona na południu miasta średniowieczna dzielnica Kazimierz, z zabytkowymi synagogami, Uniwersytet Jagielloński oraz katedra gotycka, w której pochowani są królowie Polski.
Źródło: rmf24.pl; YouTube/Miasto Kraków
Fot.: YouTube/Miasto Kraków