Do kalendarzowej zimy zostało niewiele ponad miesiąc. Już teraz warto zapoznać się z niektórymi przepisami dotyczącymi zimowego wyposażenia autobusów i ciężarówek.
Eksperci z firmy Continental przygotowali zestawienie przepisów dot. zimowego wyposażenia ciężarówek i autobusów obowiązujących w różnych krajach. Przepisy te leżą w gestii poszczególnych krajów, naturalnie stoi za tym dbałość o bezpieczeństwo na drogach. Wyposażenie pojazdu w podstawowe przybory jak np: łańcuchy, łopaty czy odpowiednie ogumienie pozwoli uniknąć wysokich mandatów.
Opony
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Co kraj to obyczaj- w niektórych państwach stosowanie opon zimowych nie jest wymagane lub jest ale tylko w niektórych obszarach danego kraju np: Albania, Belgia, Białoruś, Chorwacja, Dania, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania czy Portugalia.
Łańcuchy
Przepisy dotyczące stosowania łańcuchów nie są jednoznaczne, w zależności od kraju są one bezwzględnie wymagane lub wymagane tylko na drogach pokrytych lodem i/lub śniegiem. Kierowcy powinni zaopatrzyć się w łańcuchy gdy wyruszają do takich krajów jak: Albania, Austria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Bułgaria, Norwegia, Słowacja, Słowenia, Węgry. W naszym kraju łańcuchy są wymagane w czasie poruszania się po oblodzonych i zaśnieżonych drogach.
Opony z kolcami
Z troski o nawierzchnię dróg opony z kolcami są w niektórych państwach zabronione. Są to takie państwa jak: Polska, Bułgaria, Czechy, Holandia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowenia, Słowacja czy Węgry. Jednak używanie opon z kolcami jest dozwolone w określonych terminach- warto przed wyruszeniem w trasę sprawdzić kiedy takie opony można stosować. Do krajów w których okresowo można stosować takie opony należą: Dania, Finlandia, Łotwa, Litwa, Norwegia, Rosja, Szwajcaria.
Wyposażenie dodatkowe
W niektórych europejskich państwach są przepisy dotyczące wyposażenia dodatkowego np: łopaty do śniegu taka łopata jest wymagana w Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Macedonii, Chorwacji czy Serbii. Przed wyruszeniem w trasę warto jednak zaznajomić się ze szczegółowymi przepisami kraju docelowego i krajów będących na trasie przejazdu, pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.